logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
BAŃSKA BYSTRZYCA i okolice (SŁOWACJA)

Wycieczka przełożona na czas nieokreślony - koronawirus

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową na Słowację "Bańska Bystrzyca i okolice", która odbędzie się w niedzielę 28 czerwca 2020 r.

W programie wycieczki:

* Zwiedzanie Jaskini Harmanieckiej, jednej z rzadziej odwiedzanych jaskiń udostępnionych do zwiedzania na terenie Słowacji, położonej ponad Doliną Harmaniecką na pograniczu Gór Kremnickich i Małej Fatry. Jaskinia posiada urozmaiconą szatę naciekową, jest także jednym z najważniejszych miejsc występowania nietoperzy w Słowacji. Trasa turystyczna liczy 1020 m, a jej przejście zajmuje ok. godziny.
Uwaga! Dojście do jaskini zajmuje ok. 40 minut i wiąże się z pokonaniem 260 m różnicy wzniesień stromą dróżką. W związku z tym osoby, które nie zdecydują się na podejście, mogą pozostać na parkingu i np. przespacerować się oznakowaną ścieżką wzdłuż Potoku Harmanieckiego do wsi Dolny Harmaniec.

* Zwiedzanie XVIII-wiecznego drewnianego kościoła artykularnego w Hronseku. Ta oryginalna, piękna światynia protestancka, jest jednym z pięciu zachowanych kościołów artykularnych na Słowacji. Nazwa pochodzi od dwóch artykułów zatwierdzonego w 1681 r. kodeksu, które zezwalały protestantom żyjącym w katolickiej Monarchii Habsburgów na budowę świątyń, ale pod ściśle określonymi warunkami. Kościół w Hronseku został – wraz ze stojącą obok dzwonnicą – w 2008 r. wpisany Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

* Zwiedzanie centrum Bańskiej Bystrzycy, jednego z większych miast Słowacji, głównego ośrodka regionu Górne Pohronie. Rozwój miasta w przeszłości był nierozerwalnie związany z prowadzonym w jego najbliższej okolicy wydobyciem miedzi - „miedziana” Bańska Bystrzyca była uważana za trzecie najbogatsze na ówczesnych Górnych Węgrzech, obok „złotej” Kremnicy i „srebrnej” Bańskiej Szczawnicy.
Podczas spaceru po mieście obejrzymy m.in.: rynek staromiejski z pojezuickim kościołem św. Franciszka Ksawerego (obecnie bazylika katedralna), pałacem biskupim, XVI-wieczną wieżą zegarową i starymi kamienicami mieszczańskimi, pozostałości tzw. zamku miejskiego z średniowiecznym kościołem Najświętszej Marii Panny oraz starym ratuszem, a także pomnik Słowackiego Powstania Narodowego i fragmenty miejskich obwarowań.

* Wizyta w Szpaniej Dolinie, od średniowiecza do XIX w. ważnym ośrodku górnictwa miedzi, a dziś – malowniczej wiosce ukrytej wśród Starohorskich Wierchów. Wioska uznana jest za rezerwat architektury, zachowały się tutaj m.in. stare domy górników oraz urocza wieża kołatkowa (klopačka), wzywająca niegdyś górnikow do pracy.

Cena:
180 zł + bilety wstępu.
Cena obejmuje: przejazd autokarem, obsługę pilota, ubezpieczenie NNW i KL.
Cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Wynoszą one:
Jaskinia Harmaniecka: 6 euro (bilety normalne), 5 euro (bilety dla osób powyżej 60 roku życia, młodzieży i studentów), 3 euro (bilety dla dzieci do 15 roku życia).
Kościół artykularny w Hronseku: 2 euro.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 28 czerwca 2020 r. o godz. 4.30, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 23.00.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 20 osób.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.45 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl.

fot. Juloml (Wikimedia), GSouthFace (Wikimedia), Arpad (Wikimedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526