logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
SZTOLNIA "KRÓLOWA LUIZA" w ZABRZU oraz BĘDZIN

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową "Sztolnia 'Królowa Luiza' w Zabrzu oraz Będzin", która odbędzie się w niedzielę 24 kwietnia 2022 r.

W programie wycieczki:

*Zwiedzanie Będzina, jednego z najstarszych miast obecnego województwa śląskiego, położonego niedaleko historycznej granicy Śląska i Małopolski, ale po stronie małopolskiej, na obszarze tzw. Zagłębia Dąbrowskiego.
Zwiedzając Będzin, obejrzymy m.in.:
- centrum z zachowanym układem urbanistycznym miasta lokowanego w 1358 r. na prawie magdeburskim, zachowanymi fragmentami murów miejskich i kościołem Świętej Trójcy – farą miejską,
- XIV-wieczny zamek królewski (ze starszą, XIII-wieczną wieżą), wzniesiony dla obrony granicy polsko-czeskiej, przebiegającej w tamtych czasach dokładnie u jego stóp, uważany za najdalej na zachód wysuniętą warownię na tzw. Szlaku Orlich Gniazd, obecnie siedzibę Muzeum Zagłębia w Będzinie,
- wspaniały, barokowo-klasycystyczny pałac Mieroszewskich, przykład bogatej rezydencji szlacheckiej z początku XVIII w., otoczony pięknym parkiem.

*Zwiedzanie Sztolni "Królowa Luiza" w Zabrzu.
Trasa turystyczna w sztolni „Królowa Luiza”, będąca częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, stanowi jedną z największych atrakcji na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Spływ odbywa się na długości 1100 m i prowadzi przez XIX-wieczne wyrobiska Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej przebiegające pod ulicami tętniącego życiem miasta. Sztolnia, a jednocześnie podziemny kanał wodny, została wybudowana w latach 1800–1869 między Zabrzem a Królewską Hutą (obecnie Chorzów), głównie na potrzeby kopalni „Królowa Luiza”. Jest to najdłuższa budowla hydrotechniczna w europejskim górnictwie węglowym, a odcinek udostępniony dla turystów to najdłuższa tego typu trasa w polskich kopalniach węgla. Część trasy (ok. 900 m) pokonuje się także piechotą. Na trasie, oprócz poznania tajników pracy górników sprzed ponad stu laty, można także podziwiać nacieki wapienne, a nawet żywe rośliny, które pojawiły się tam dzięki sztucznemu światłu.
Uwaga! Zalecamy jest odpowiedni ubiór (kurtka, polar, bluza) i obuwie - pełne z płaską podeszwą.

Cena:
240 zł (cena normalna) / 220 zł (cena ulgowa dla emerytów, rencistów, młodzieży szkolnej).
Cena obejmuje: przejazd autokarem, ewentualne opłaty parkingowe, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wraz z obsługą przewodników lokalnych (Sztolnia „Królowa Luiza” w Zabrzu, zamek w Będzinie, pałac Mieroszewskich w Będzinie), obsługę pilota podczas całej wycieczki, ubezpieczenie NNW.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 24 kwietnia 2022 r. o godz. 7.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 19.30.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 20 osób.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.45 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .

Uwaga! Realizacja wycieczki uzależniona jest od aktualnie obowiązujących obostrzeń epidemicznych.

fot. Paweł J. Mazurkiewicz (Wikipedia), Ludek (Wikipedia), Ewkaa (Wikipedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526