logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png


WYCIECZKI AUTOKAROWE - CZECHY

PRAGA - oferta specjalna dla turystów indywidualnych

Praga to miasto mojego życia. Nie twierdzę, że to najpiękniejsze miejsce, jakie kiedykolwiek widziałem, ponieważ nie da się porównać urody miasta z urodą gór, wodospadów, polan i szałasów, jednak z pewnością to najpiękniejsze miasto, jakie kiedykolwiek widziałem. Zakochałem się w Pradze bez pamięci niemal dwadzieścia lat temu, jeszcze podczas studiów i od tamtej pory bywam w Pradze co roku, przynajmniej raz na rok, a zazwyczaj częściej. Co prawda jeden jedyny, 2013 rok, kładzie się cieniem na naszym - moim i Pragi - romansie, ponieważ w ciągu jego dwunastu długich miesięcy w Pradze nie byłem, mam jednak niewzruszoną nadzieję, że coś takiego stało się po raz pierwszy i ostatni.

Zachęcam wszystkich, by wybrać się do Pragi. Ta perła europejskich miast leży przecież tak blisko... Jako że Praga zajmuje w moim sercu miejsce szczególne, mam dla Państwa specjalną ofertę wycieczki do stolicy Czech, przeznaczoną głównie dla niewielkich, sześcio-, ośmioosobowych grup znajomych lub rodzin.
Oferuję wycieczkę inną niż wszystkie, pozwalającą nie tylko zwiedzić Pragę, ale także dotknąć zwykłego życia Czech i ich stolicy, będziemy bowiem do Pragi i z Pragi jechać nie wynajętym autobusem, ale... pociągami (przy okazji przekonując się, że transport kolejowy jednak może być wygodny i opłacalny), a po Pradze poruszać się znakomitym metrem oraz tramwajami i autobusami miejskimi.

Wycieczka jest trzydniowa, a jej ramowy plan wygląda następująco:

Załóżmy, że wyruszamy w piątek. Wyjeżdżamy więc z dowolnego punktu (np. Sucha Beskidzka, Kraków, Wadowice) busem do Cieszyna w piątek rano. Następnie przechodzimy przez granicę (istnieje możliwość szybkiego zwiedzania Cieszyna po drodze) i kierujemy się do stacji kolejowej w Czeskim Cieszynie. Wsiadamy do pociągu i po czterech godzinach podróży jesteśmy w Pradze. Jedziemy na miejsce zakwaterowania i następnie możemy już na popołudniowe i wieczorne zwiedzanie Pragi (a Praga nocą to naprawdę coś wspaniałego...). Pozostajemy w Pradze kolejne dwa dni i wracamy do Cieszyna wieczorem w niedzielę.

Jeśli chodzi o program zwiedzania, to jest to chyba największy atut takiego wyjazdu. Otóż z przyjemnością dostosuję go do Państwa indywidualnego zapotrzebowania. Chcecie po prostu poznać najciekawsze praskie zabytki? Proszę bardzo. A może wolicie zwiedzać czeskie gospody? Nie ma sprawy, jest ich tyle, że na pewno się Wam przez te trzy dni nie znudzą. A może macie ochotę obejrzeć mniej znane praskie dzielnice, chodząc nieco inaczej niż utartymi szlakami? Nie ma problemu. Chcecie pospacerować po wspaniałym praskim ZOO? Doskonały wybór... A wszystko to w małej grupie, bez pośpiechu, który jest zazwyczaj nieodłącznym elementem zwiedzania w grupach dużych, kilkudziesięcioosobowych, wymuszonym - co zresztą zupełnie zrozumiałe - koniecznością realizacji programu wycieczki.

Jeśli nie macie Państwo specjalnych oczekiwań, proponuję spacer po najważniejszych zabytkach czeskiej stolicy. Obejrzymy Nowe Miasto z placami: Wacława i Karola, Stare Miasto z Rynkiem Staromiejskim i dawną dzielnicą żydowską Josefov, uroczą Małą Stranę m.in. z ogrodem Wallensteina, Hradczany oraz praski Hrad - kompleks zamkowy z katedrą św. Wita, Złotą Uliczką i ogrodami) oraz miejsca mniej znane, jak wzgórze Petřin, Strahov, Muzeum Miniatura (z chyba najmniejszymi dziełami sztuki na świecie, jak. np. karawaną na włosie ludzkim). Oczywiście znajdziemy także czas na wizytę w tradycyjnych czeskich gospodach (np. "U cerneho vola", "U dvou kocek", "U kocoura", "U hrocha"), bo czymże byłby wyjazd do Pragi bez... piwa?

Orientacyjny koszt wyjazdu wynosi ok. 950 zł od osoby (jest uzależniony głównie od pory roku - ceny poza szczytem sezonu są niższe - oraz standardu noclegu) w przypadku grupy ośmioosobowej i obejmuje: przejazdy na trasie: punkt wyjazdu w Polsce - Praga - punkt powrotu do Polski, wszystkie bilety na przejazdy po Pradze, dwa noclegi ze śniadaniem i opiekę pilota/przewodnika.

Należy więc zabrać dodatkowe pieniądze na resztę wyżywienia (choć - jak ktoś chce - może oczywiście żywić się chińskimi zupkami :) ), piwo oraz bilety wstępu do zwiedzanych obiektów. Ceny wyżywienia są w Pradze porównywalne z polskimi, piwo bywa tańsze. Bilety wstępu to oczywiście sprawa indywidualna (uzależniona od tego, co Państwo będziecier chcieli zwiedzić). W przypadku zwiedzania całego Hradu (katedra, Złota Uliczka, Stary Pałac Królewski, bazylika św. Jerzego) i Muzeum Miniatura oraz wyjścia na jedną z wież widokowych łączny koszt wynosi ok. 550-600 koron, a więc łącznie ok. 110-120 zł. Generalnie zabranie ze sobą 4000 koron (ok. 800 zł) wystarcza na wszystko (zwiedzanie+jedzenie+piwo), a stosując wersję oszczędnościową może być oczywiście znacznie taniej.

Średnie ceny trzydniowych wycieczek autokarowych do Pragi są o ok. 200 zł tańsze i zwykle zawierają w cenie dodatkowo obiadokolację. Proszę jednak pamiętać, że w przypadku takiego wyjazdu jesteście Państwo członkami dużej, zwykle minimum 40-osobowej grupy i macie jeden, przygotowany dla wszystkich, standardowy program zwiedzania (np. niemal zawsze bez wieczorno-nocnego spaceru). Oczywiście i jedna, i druga opcja ma swoje plusy i minusy - wybór należy do Państwa :) Ja ze swojej strony zapewniam, że jeśli wybierzecie moją ofertę postaram się, by ten wyjazd do najpiękniejszego miasta Europy na długo pozostał w Waszej pamięci.

*
*
*

Istnieje również możlliwość organizacji dwu- lub kilkudniowych wycieczek po innych interesujących turystycznie obszarach w Czechach. Szczególnie polecam wyjazdy do miejsc, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO:

CZESKI KRUMLOW i HOLASZOWICE

Czeski Krumlow to przecudowne, historyczne miasteczko, jakby żywcem wyjęte z bajki, rozłożone u stóp potężnego zamku na brzegach wijącej się u jego podnóży Wełtawy. Byłoby ono z całą pewnością powszechnie znane na całym świecie jako najpiękniejsze miasto w Czechach i jedno z najpiękniejszych w Europie, gdyby nie fakt, że nad tą samą Wełtawą, tyle że nieco dalej na północ, leży... Praga :) Mimo tego w 2012 r. Światowa Federacja Dziennikarzy i Pisarzy Turystycznych i tak uznała Czeski Krumlow za najciekawsze turystycznie miejsce na świecie. Więcej reklamy chyba nie potrzeba - Czeski Krumlow po prostu należy zobaczyć na własne oczy.

Nieopodal Czeskiego Krumlowa leżą Holaszowice, wieś ze świetnie zachowanymi przykładami budownictwa z XVIII-XIX w., utrzymanego w stylu tzw. "baroku ludowego".

TELČ i TŘEBIČ

Kolejne dwa bardzo ciekawe czeskie miasteczka, oba różne, ale zarazem niezwykle atrakcyjne. Telč na Morawach to kolejna urbanistyczna perełka, z przepięknym głównym placem, otoczonym renesansowymi domami, oraz zamkiem z cenną ekspozycją wnętrz. Třebič zaś to doskonały przykład zgodnej symbiozy różnych kultur i religii, w którym stara żydowska dzielnica Zamoście sąsiaduje z dominującą nad miasteczkiem budowlą bazyliki św. Prokopa, wzniesioną w XIII w. przy klasztorze benedyktynów.


KUTNA HORA, LITOMYŚL I ZELENÁ HORA

Kutna Hora to miasto królewskie, w średniowieczu jedno z najważniejszych w Czechach, sławne z wydobycia srebra. Znajduje się tu m.in. jeden z najwspanialszych czeskich kościołów - gotycki kościół św. Barbary oraz wstrząsająca kaplica czaszek w dzielnicy Sedlec.

W Zelenej Horze warto odwiedzić oryginalny kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena, główny ośrodek kultu tego najpopularniejszego chyba czeskiego świętego, zaś Litomyśl słynie z pięknego renesansowego zamku.

BRNO, OŁOMUNIEC i KROMIERZYŻ

Kromierzyż, historyczna siedziba biskupów ołomunieckich, od lat zachwyca turystów wspaniałymi ogrodami oraz przepychem tutejszego pałacu. Wśród licznych zabytków największych morawskich miast: Brna i Ołomuńca, warto wyróżnić wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO: potężną, 35-metrową kolumnę św. Trójcy w Ołomuńcu oraz zabytek zupełnie innego typu, willę rodziny Tugendhatów w Brnie, przykład nowoczesnego budownictwa lat 20. XX w.LEDNICE-VALTICE

Położony na terenie południowych Moraw, w rejonie granicy czesko-austriackiej, obszar, został w XVII-XIX w. przekształcony przez jego właścicieli, możny rod Lichtensteinów, przekształcony w przepiękne, rozległe założenie krajobrazowe. Odnajdziemy tu zarówno piękne pałace (klasycystyczny i neogotyckie), perełki architektury barokowej, romantyczne założone parkowe, a nawet tak zaskakujące obiekty, jak... minaret.* Małopolska
* Pozostałe regiony Polski
* Słowacja
KALKULACJA CENTel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526