logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
ODKRYJMY GLIWICE

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową "Odkryjmy Gliwice", która odbędzie się w niedzielę 24 marca 2019 r.

W programie wycieczki:

* Spacer po mieście Gliwice.
Aglomeracja górnośląska kojarzy się powszechnie z przemysłem, kopalniami, blokowiskami – ale na pewno nie z zabytkami. Nic w tym dziwnego – gwałtowny rozwój tego regionu wiąże się nieodłącznie ze zmianami gospodarczymi, wywołanymi przez rozwój górnictwa węgla kamiennego w XIX w. Jednym z wyjątków są Gliwice, które były ważnym ośrodkiem miejskim już w średniowieczu, o czym będziemy mogli przekonać się sami podczas marcowej wycieczki.
Podczas spaceru uliczkami gliwickiej starówki obejrzymy m.in. średniowieczny rynek z ratuszem, zabytkowe świątynie: neogotycką katedrę pw. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz kościół pw. Wszystkich Świętych z XV-XVI w., a także pozostałości murów obronnych.

* Zwiedzanie Zamku Piastowskiego i Willi Caro w Gliwicach.
Jednym ze świadków bogatej przeszłości miasta jest Zamek Piastowski, wzniesiony w XIV w., a w XVI w. poddany przebudowie, która nadała mu obecny kształt. Wewnątrz zamku obejrzymy ekspozycję poświęconą pradziejom okolic Gliwic i historii miasta. Willa Caro, niegdyś własność gliwickiego przemysłowca Oscara Caro, to z kolei świetnie zachowany przykład XIX-wiecznej rezydencji willowej. Obecnie zgromadzone są w niej zbiory z zakresu sztuki i rzemiosła artystycznego oraz etnografii. Oba obiekty są oddziałami miejscowego Muzeum.

* Zwiedzanie Radiostacji Gliwickiej.
W skład Muzeum w Gliwicach wchodzi również najbardziej chyba znany budynek miasta, jakim jest słynna Radiostacja, wpisana na prestiżową listę polskich Pomników Historii. Z miejscem tym wiążą się wydarzenia tzw. prowokacji gliwickiej, dokonanej 31 sierpnia 1939 r. przez Niemców w przeddzień hitlerowskiego najazdu na Polskę.
Zabytkowa wieża antenowa jest obecnie najwyższą drewnianą budowlą w Europie.

* Zwiedzanie Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.
W tym nowoczesnym budynku rośnie ponad 5600 egzotycznych roślin, z których część liczy sobie ponad 150 lat, a dodatkową atrakcję stanowią terraria z gadami, akwaria z żółwiami i płaszczkami oraz klatki z egzotycznymi papugami i kanarkami.

Cena:
130 zł
Cena obejmuje: przejazd autokarem, obsługę pilota, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Radiostacja Gliwicka, Zamek Piastowski, Willa Caro, Palmiarnia Miejska) wraz z obsługą przewodników lokalnych, ubezpieczenie NNW.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 24 marca 2019 r. o godz. 7.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 19.00.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 20 osób.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.45 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .

fot. www.muzeum.gliwice.pl, Ebielmaj (Wikipedia), Janj Mehlich (Wikipedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526