logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
CZESKI KRUMLOV i POŁUDNIOWO-ZACHODNIE MORAWY (CZECHY)

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na dwudniową wycieczkę autokarową do Czech "Czeski Krumlov i południowo-zachodnie Morawy", która odbędzie się w sobotę i niedzielę 21-22 lipca 2018 r.

Program wycieczki obejmuje zwiedzanie jednych z najcenniejszych pod względem historyczno-zabytkowym miast w Czechach – trzy z nich (Czeski Krumlov, Třebíč i Telč) są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

W programie wycieczki:

sobota
* Zwiedzanie miasta Třebíč.
W tym morawskim przemysłowym mieście obejrzymy dwa sąsiadujące ze sobą obiekty zabytkowe, świadczące o wielowiekowym, zgodnym życiu obok siebie ludzi różnych kultur i tradycji. Są to: wspaniała bazylika św. Prokopa, sięgająca swymi początkami XIII w. oraz sąsiadująca z nią autentyczna dzielnica żydowska, najlepiej zachowana w Czechach. Zainteresowani mogą tutaj zapoznać się z artykułem mojego autorstwa, który opublikowałem w Onecie już wieki temu po mojej pierwszej wizycie w tym mieście.

* Spacer po miasteczku Telč.
Telč, położona na południowo-zachodnich krańcach Moraw, to niezwykle klimatyczne, niewielkie miasteczko, słynące przede wszystkim z niewspółmiernie dużego w stosunku do całości osady rynku, uważanego powszechnie za najpiękniejszy w całych Czechach, choć akurat uroczych rynków i ryneczków w tym kraju nie brakuje. Ten w Telči, mierzący 300 m długości, zdobią śliczne, kolorowe renesansowe kamienice z XVI w., a całość zamykają z obu stron trzy kościoły oraz miejscowy zamek. Dodatkowego uroku miasteczku dodają stawy rybne, założone wokół starówki.

* Zwiedzanie miasta Czeski Krumlov (cz. I).
Czeski Krumlov to – obok Pragi – najpopularniejsza atrakcja turystyczna Czech. To prześliczne średniowieczne miasteczko położone jest w zakolu rzeki Wełtawy, tej samej, która przepływa przez stolicę kraju naszych południowych sąsiadów. Stara zabudowa wypełnia malownicze wąskie uliczki, a na wzgórzu nad Wełtawą nad miastem dominuje bryła potężnego zamku, drugiego pod względem wielkości w kraju (zaraz za praskim Hradem).
Czeski Krumlov szczególnie piękny jest wieczorem, w świetle latarni, dlatego wieczorny spacer po miasteczku będzie chyba główną atrakcją wyjazdu.

niedziela
* Zwiedzanie miasta Czeski Krumlov (cz. II).
Drugiego dnia obejrzymy potężny krumlovski zamek (zewnątrz i wewnątrz – trasa po komnatach renesansowych i barokowych), o którym śpiewa Helena Vondráčková w piosence „Malovaný džbánku”. O jego rozmiarach (zamku, nie dzbanka) może świadczyć fakt, że całość założenia liczy w sumie aż pięć dziedzińców.

* Zwiedzanie dawnego opactwa cystersów Zlatá Koruna.
W położonej kilka kilometrów od Czeskiego Krumlova Zlatej Korunie znajduje się piękny klasztor – dawne opactwo cysterskie, założone w 1263 r. przez króla Przemysła Ottokara II, jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Czechach. Podczas zwiedzania obejrzymy m.in. wnętrza klasztoru, kościół pw. Wniebowzięcia NMP (największy na południu Czech) oraz unikalną piętrową kaplicę Aniołów Stróżów.

Cena:
405 zł (przy udziale 24-29 osób) lub 360 zł (przy udziale minimum 30 osób) + bilety wstępu
Uczestnik wycieczki wpłaca kwotę minimalną (360 zł), jednocześnie zobowiązując się – w razie niezgłoszenia się minimum 30 uczestników wycieczki – do pokrycia dodatkowej kwoty (45 zł) w autokarze w dniu rozpoczęcia wycieczki.
Cena obejmuje: przejazd autokarem, nocleg w pokojach dwu-, trzy- lub czteroosobowych z łazienkami w hotelu "Alf" w miejscowości Borovany, obiadokolację i śniadanie, obsługę pilocką podczas całej wycieczki, opłaty parkingowe, ubezpieczenie NNW i KL.
Cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Wynoszą one:
Bazylika św. Prokopa w Třebíčy: 60 koron czeskich (bilety normalne), 30 koron czeskich (bilety ulgowe dla dzieci, młodzieży, studentów i osób powyżej 65 roku życia).
Zamek w Czeskim Krumlovie – komnaty renesansowe i barokowe: 180 koron czeskich (bilety normalne), 130 koron czeskich (bilety ulgowe dla dzieci, młodzieży, studentów i osób powyżej 65 roku życia).
Wieża zamkowa w Czeskim Krumlovie: 100 koron czeskich (bilety normalne), 70 koron czeskich (bilety ulgowe dla dzieci, młodzieży, studentów i osób powyżej 65 roku życia).
Dawne opactwo cystersów w Zlatej Korunie: 130 koron czeskich (bilety normalne), 90 koron czeskich (bilety ulgowe dla dzieci, młodzieży, studentów i osób powyżej 65 roku życia).

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 21 lipca 2018 r. o godz. 3.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej z niedzieli na poniedziałek 22/23 lipca 2018 r. ok. godz. 0.30.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 24 osób.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.45 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .

fot. Nostrifikator (Wikipedia), Ondřej Koníček (Wikipedia), Jiří Komárek (Wikipedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526