logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
KRZEMIONKI OPATOWSKIE i okolice

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na dwudniową wycieczkę autokarową "Krzemionki Opatowskie i okolice", która odbędzie się w sobotę i niedzielę 22-23 września 2018 r.

W programie wycieczki:

sobota
* Wizyta w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, dawnym eremie kamedułów, założonym w XVII w. Obok zabudowań kościoła i klasztoru obejrzymy także muzeum słynnego polskiego serialu historycznego „Czarne chmury”, którego część scen była kręcona właśnie tutaj.

* Zwiedzanie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach oraz mieszczącej się w dawnej zakrystii tutejszego starego, XIII-wiecznego kościoła Izby Pamięci Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie”.

* Spacer po Klimontowie, małym miasteczku (obecnie pozbawionym praw miejskich), podczas którego obejrzymy m.in. kolegiatę pw. św. Józefa z XVII w. oraz miejscową XIX-wieczną synagogę.

* Przejazd przez Ossolin, w którym znajdują się pozostałości XVII-wiecznego zamku możnego rodu Ossolińskich, stąd właśnie się wywodzącego.

* Spacer do cudownego źródełka bł. Wincentego Kadłubka w Karwowie, który – jak przekazuje tradycja – właśnie w tej wiosce przyszedł na świat ok. 1150 r.

* *Zwiedzanie Opatowa, starego miasteczka, w którym w okresie I Rzeczypospolitej odbywały się sejmiki województwa sandomierskiego. Obejrzymy tu m.in. kolegiatę pw. św. Marcina, wzniesioną w stylu romańskim w XIII w. i kryjącą wewnątrz liczne cenne dzieła sztuki na czele ze słynnym „Lamentem opatowskim”, renesansową płaskorzeźbą w brązie, stanowiącą część nagrobka kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego oraz podziemia - system dawnych piwnic kupieckich wydrążonych w lessie pod rynkiem starego miasta.

niedziela
* Zwiedzanie neolitycznej kopalni krzemienia w Krzemionkach Opatowskich. W okresie eksploatacji (ok. 3900-1600 przed Chr.) kopalnia ta należała do najważniejszych w Europie. Obecnie na jej terenie znajduje się rezerwat przyrody oraz Muzeum Archeologiczne, zrekonstruowana osada pradziejowa i trasa turystyczna, licząca ok. 1,5 km długości i prezentująca oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Najciekawszą częścią trasy jest jej fragment poprowadzony pod ziemią.

* Zwiedzanie Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie, działającego na terenie Fabryki Porcelany AS Ćmielów. W Muzeum obejrzymy m.in. warsztat garncarski, halę fabryczną wraz z 22-metrowym piecem garncarskim, prezentację procesu produkcji porcelany oraz Salę Marmurową z kolekcją współczesnej rzeźby porcelanowej z lat 50. i 60. XX w. Zwiedzimy także Wystawę Starej Porcelany oraz Galerię Ikon i Obrazów na Porcelanie.

* Przystanek w Koprzywnicy, w której obejrzymy zespół dawnego opactwa cystersów, ufundowanego w 2. poł. XII w.

Cena:
365 zł
Cena obejmuje: przejazd autokarem lub busem, nocleg (pokoje dwu- lub trzyosobowe z łazienkami) wraz z obiadokolacją i śniadaniem w hotelu "Magnat"** w Jacentowie, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach – klasztor, Galeria Kamedulska i Muzeum Serialu „Czarne Chmury”, Podziemia Opatowskie, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”, Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie wraz z Wystawą Starej Porcelany, Galerią van Rij i Galerią Ikon i Obrazów na Porcelanie), obsługę pilocką podczas całej wycieczki, obsługę przewodnika świętokrzyskiego podczas obu dni wycieczki, ubezpieczenie NNW.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 22 września 2018 r. o godz. 5.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 23 września 2018 r. ok. godz. 22.30.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 25 osób. Miejsce noclegu zostanie podane po wstępnym zgłoszeniu chęci udziału w wycieczce przez minimalną liczbę osób, w związku z tym bardzo proszę o wstępne deklaracje chęci wzięcia udziału w wycieczce maksymalnie do 10 sierpnia 2018 r. W razie braku zgłoszeń minimalnej liczby osób (25) do tego terminu, wycieczka zostanie odwołana.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.45 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .

fot. Agnieszka Kwiecień (Wikipedia), Marcin Białek (Wikipedia), krzemionki.pl


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526