logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
KUTNA HORA i okolice (CZECHY)

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na dwudniową wycieczkę autokarową do Czech "Kutna Hora i okolice", która odbędzie się w sobotę i niedzielę 27-28 lipca 2019 r.

Program wycieczki obejmuje zwiedzanie perełek środkowej części Republiki Czeskiejzabytkowego zespołu miasta Kutna Hora oraz kościoła pątniczego św. Jana Nepomucena na Zelenej Horze w Zdziarze nad Sazawą i zamku w Litomyśli. Wszystkie te miejsca, choć wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO, w Polsce są bardzo mało znane, podobnie jak cel naszej ubiegłorocznej wycieczki „czeskim szlakiem UNESCO” – Czeski Krumlov. Chyba nikt, kto na tej wycieczce był, nie ma wątpliwości, że było warto, dlatego mam cichą nadzieję, że i tym razem zbierze się choć minimalna liczba uczestników, by wyjazd mógł się odbyć.

W programie wycieczki:

sobota
* Zwiedzanie sanktuarium św. Jana Nepomucena na Zelenej Horze w Zdziarze nad Sazawą.
Zabytkowy zespół jest jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych na terenie Republiki Czeskiej. Kompleks, położony nieopodal miasta Nepomuk, miejsca urodzenia tego najpopularniejszego czeskiego świętego, został zaprojektowany przez wybitnego architekta Jana Błażeja Santiniego i wzniesiony w latach 1719-1722 w oryginalnym, charakterystycznym dla tego twórcy stylu, łączącym elementy barokowe z gotyckimi. Wygląd sanktuarium i jego konstrukcja nawiązują do symboli Jana Nepomucena: gwiazdy i liczby „pięć”. W centralnym punkcie założenia usytuowany jest kościół (z pięcioma wejściami, pięcioma ołtarzami itd.), wzniesiony na planie pięcioramiennej gwiazdy i otoczony murem z bramkami. Oczywiście – pięcioma...

sobota i niedziela
* Zwiedzanie miasta Kutna Hora.
Kutna Hora, dziś niewielkie, liczące nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców miasto, niegdyś pozostawało jednym z najbogatszych i najważniejszych w Czechach, a świadectwem tego są liczne pamiątki przeszłości, czyniące z niego jeden z najbardziej popularnych celów wycieczek w kraju naszych południowo-zachodnich sąsiadów. Kutna Hora zbudowała swą potęgę na wydobyciu srebra; to tutaj założono mennicę królewską, w której bito najpopularniejsze środkowoeuropejske monety w średniowieczu, tzw. grosze praskie (wbrew nazwie produkowane nie w stolicy, ale właśnie w Kutnej Horze).
Podczas pobytu w mieście odwiedzimy m.in. Czeskie Muzeum Srebra wraz z podziemną trasą po wyrobiskach dawnej kopalni (uwaga! odcinki bardzo ciasne, tylko dla osób nie mających problemów ze zdrowiem i klaustrofobią!), wspaniały kościół pw. św. Barbary (jedna z najpiękniejszych czeskich świątyń gotyckich) i inne obiekty zabytkowe starego miasta, a także udamy się do oddalonej nieco od centrum dzielnicy Sedlec, w której obejrzymy katedrę pw. Wniebowzięcia NMP (dawny kościół klasztorny najstarszego opactwa cystersów w Czechach) oraz niesamowitą Kaplicę Czaszek, w której jako materiał konstrukcyjny dla stworzenia niemal całego wystroju obiektu, w tym ołtarzy, żyrandoli, a nawet... herbu książąt Schwarzenbergów, posłużyły... ludzkie kości...
Uwaga! Ze względu na fakt, że nocujemy w hotelu w ścisłym centrum Kutnej Hory, dodatkową atrakcją będzie możliwość wieczornego spaceru po starówce.

niedziela
* Zwiedzanie zamku (pałacu) w Litomyśli.
Zamek w Litomyśli to prawdziwa perła architektury pogranicza morawsko-czeskiego, a zarazem jeden z najlepszych przykładów renesansowych rezydencji w Europie Środkowej. Wzniesiony w 2. poł. XVI w. przez kanclerza Królestwa Czeskiego Vratislava z Pernštejnu, zachwyca przepiękną dekoracją sgraffitową, która pokrywa całe jego elewacje. Obejrzymy także bogate wnętrza zamku, a także teatr zamkowy, w którym debiutował przed szeroką publicznością sławny czeski kompozytor Bedřich Smetana, urodzony właśnie w Litomyśli.

Cena:
420 zł (przy udziale 24-29 osób) lub 375 zł (przy udziale minimum 30 osób) + bilety wstępu
Uczestnik wycieczki wpłaca kwotę minimalną (375 zł), jednocześnie zobowiązując się – w razie niezgłoszenia się minimum 30 uczestników wycieczki – do pokrycia dodatkowej kwoty (45 zł) w autokarze w dniu rozpoczęcia wycieczki.
Cena obejmuje: przejazd autokarem, nocleg w pokojach dwu- lub trzyosobowych z łazienkami w hotelu Kréta*** w Kutnej Horze wraz z obiadokolacją i śniadaniem, obsługę pilota podczas całej wycieczki, ewentualne opłaty parkingowe, ubezpieczenie NNW i KL.
Cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Wynoszą one:
Sanktuarium św. Jana Nepomucena na Zelenej Horze: 110 koron czeskich (bilety normalne), 60 koron czeskich (bilety ulgowe dla dzieci i młodzieży do 18 lat i osób powyżej 65 roku życia).
Kościół pw. św. Barbary, katedra pw. Wniebowzięcia NPM oraz kaplica czaszek w Kutnej Horze: 220 koron czeskich (bilety normalne), 155 koron czeskich (bilety ulgowe dla młodzieży, studentów do 26 lat i osób powyżej 65 lat), 130 koron czeskich (bilety ulgowe dla dzieci do 15 lat).
Czeskie Muzeum Srebra w Kutnej Horze wraz z kopalnią: 140 koron czeskich (bilety normalne), 100 koron czeskich (bilety ulgowe dla dzieci, młodzieży, studentów i osób powyżej 65 roku życia).
Zamek w Litomyśli (pomieszczenia reprezentacyjne i teatr zamkowy): 150 koron czeskich (bilety normalne), 110 koron czeskich (bilety ulgowe dla dzieci i młodzieży do 18 lat i osób powyżej 65 roku życia).

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 27 lipca 2019 r. o godz. 3.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 28 lipca 2019 r. ok. godz. 23.00.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 24 osób.
Miejsce noclegu zostanie potwierdzone po wstępnym zgłoszeniu chęci udziału w wycieczce przez minimalną liczbę osób, w związku z tym bardzo proszę o wstępne deklaracje chęci wzięcia udziału w wycieczce najpóźniej do 29 kwietnia 2019 r. W razie braku zgłoszeń minimalnej liczby osób (24) do tego terminu, wycieczka zostanie odwołana.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.45 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .

fot. czechtourism.com, Jerzy Strzelecki (Wikipedia), Michal Louč (Wikipedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526