logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
ŁÓDŹ PRZEMYSŁOWA i NOWOCZESNA

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na dwudniową wycieczkę autokarową "Łódź przemysłowa i nowoczesna", która odbędzie się w sobotę i niedzielę 19-20 września 2020 r.

Łódź, obecnie trzecie miasto w Polsce pod względem ilości mieszkańców (682 tys.), jeszcze do niedawna nie było zbyt częstym celem wycieczek turystycznych. Uchodziło za miejsce pozbawione szczególnie cennych zabytków, za to jednoznacznie kojarzone z przemysłem i dymem fabrycznych kominów. W ostatnich latach sytuacja ta uległa jednak zdecydowanej zmianie. Łódź stała się jednym z najlepiej rozwijających się i najpopularniejszych miast w Polsce, a jej przemysłowa przeszłość stała się dodatkowym atutem – wiele spośród starych pofabrycznych kompleksów zostało zrewitalizowanych i stało się oryginalnymi atrakcjami turystycznymi, jakie trudno znaleźć w takiej ilości w jakimkolwiek innym polskim mieście. Nie bez powodu brytyjski „The Independent” uznał ostatnio Łódź za jedno z najbardziej interesujących miast do odwiedzenia na świecie, o którym zagraniczni turyści „najprawdopodobniej nie mieli pojęcia”.

W programie wycieczki:

* Zwiedzanie Łodzi, miasta zwanego niegdyś „polskim Manchesterem” ze względu na niespotykany gdziekolwiek indziej na ziemiach polskich rozwój przemysłu, zwłaszcza włókienniczego, w dobie rewolucji przemysłowej w XIX w. Podczas dwudniowego pobytu w tym wielokulturowym mieście, którego gwałtowną historię sprzed stu kilkudziesięciu laty tworzyli ramię w ramię Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie, obejrzymy m.in.:

- ulicę Piotrkowską – serce miasta, jedną z najsłynniejszych ulic w Polsce z Aleją Gwiazd Filmu (Łódź to także stolica polskiej kinematografii, w tutejszej Wyższej Szkoły Filmowej kształcili się najwybitniejsi polscy reżyserzy i aktorzy), wspaniałymi kamienicami, katedrą oraz tzw. „Białą Fabryką” Ludwika Geyera, jednego z ojców-założycieli przemysłowej Łodzi,

- wspaniały pałac Izraela Poznańskiego, jednego z najbogatszych łódzkich fabrykantów oraz zajmującą zrewitalizowane budynki jego potężnego fabrycznego kompleksu „Manufakturę” - moim zdaniem najbardziej udany spośród wielu zrealizowanych w Polsce projektów budowy centrów handlowo-usługowych na terenie historycznych obiektów,

- tereny dawnego „imperium” przemysłowego „króla bawełny” – Karola Scheiblera; zobaczymy tu jego pałac (siedziba Muzeum Kinematografii – niestety obecnie w remoncie) stojący na skraju parku Źródliska, niezwykle interesujące, typowane do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO osiedle robotnicze „Księży Młyn”, zbudowane „od zera” dla pracowników zakładów Scheiblera, gigantyczną przędzalnię oraz willę Edwarda Herbsta, współpracownika i zięcia Scheiblera, doskonały przykład rezydencji łódzkiego przemysłowca z przełomu XIX i XX w.,

- ogromny (drugi w Europie pod względem powierzchni) cmentarz żydowski, którego część stanowi wstrząsające pole gettowe – miejsce wiecznego spoczynku ofiar niemieckiego terroru, mieszkańców łódzkiego getta.

Ze względu na nocleg w centrum Łodzi, każdy, kto tylko będzie miał ochotę, będzie miał możliwość wybrać się dodatkowo na wieczorny spacer po mieście. Jeśli czas pozwoli, obejrzymy także obiekt zupełnie innego typu, współczesną inwestycję miasta – ogromny, jeden z największych w Europie i ponoć najnowocześniejszy w Polsce... dworzec kolejowy „Łódź Fabryczna”.

Jeśli ktoś nie czytał (lub nie oglądał), bardzo zachęcam, by przed wycieczką sięgnąć po „Ziemię obiecaną” Władysława Reymonta lub jej ekranizację w reżyserii Andrzeja Wajdy. Chodząc po Łodzi, będziecie się wtedy czuli jak w miejscu dobrze znajomym :)

Cena:
390 zł (cena normalna) / 380 zł (cena ulgowa dla uczniów i studentów oraz emerytów i rencistów)
Cena obejmuje: przejazd autokarem, nocleg w pokojach dwu- lub trzyosobowych z łazienkami w hotelu „Mazowiecki”** w Łodzi wraz z obiadokolacją i śniadaniem, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Pałac Izraela Poznańskiego – Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Pałac Herbsta, cmentarz żydowski) wraz z obsługą przewodników miejscowych, obsługę pilota podczas całej wycieczki, opłaty parkingowe, ubezpieczenie NNW.
Podczas przejazdu autokarem oraz w pomieszczeniach zamkniętych obowiązuje zakrycie ust i nosa.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 19 września 2020 r. o godz. 4.30, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 20 września 2020 r. ok. godz. 22.30.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 20 osób.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.45 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526