logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Piesza wycieczka górska
MAGISTRALA TATRZAŃSKA w Tatrach (Słowacja)

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na czterodniową pieszą wycieczkę górską "MAGISTRALA TATRZAŃSKA w Tatrach słowackich".

Wycieczka odbędzie się od czwartku do niedzieli, 27-30 sierpnia 2020 r. i będzie prowadzić na trasie:

I dzień: Podbańska (930 m) – Trzy Źródła (1140 m) – Szczyrbskie Jezioro (1347 m) – Popradzki Staw (1510 m).
II dzień: Popradzki Staw (1510 m) – Przełęcz pod Osterwą (1966 m) – Batyżowiecki Staw (1884 m) – Wielicki Staw (1670 m) – Siodełko (1285 m) – przejazd koleją linowo-terenową do Starego Smokowca.
III dzień: Przejazd koleją linowo-terenową na Siodełko (1285 m) – Łomnicki Staw (1751 m) – Rakuski Przechód (2023 m) – Zielony Staw Kieżmarski (1551 m).
IV dzień: Zielony Staw Kieżmarski (1551 m) – Biały Staw Kieżmarski (1615 m; koniec Magistrali Tatrzańskiej) – Schronisko „Pod Szarotką” – Tatrzańska Kotlina.

Długość trasy pieszej: 59 km (20 km + 16,5 km + 11 km + 11,5 km).

Przewidywany czas przejścia: ok. 28,5 godz. (ok. 8,5 godz. + ok. 8 godz. + ok. 7 godz. + ok. 5 godz.).

Charakterystyka trasy: Z pewnością „hitem” programu wycieczek pieszych w 2020 r. jest czterodniowe (!) przejście Magistrali Tatrzańskiej. „Hitem”, który w razie sprzyjającej pogody dostarczy wyjątkowych wrażeń w postaci niezapomnianych tatrzańskich widoków, ale w przypadku niesprzyjającej aury może okazać się... mini-szkołą przetrwania ;-) Nie, bez obaw, trasa nie jest trudniejsza od „wyższych” szlaków beskidzkich, ale dobra pogoda będzie tym razem szczególnie wskazana.
Magistrala Tatrzańska to najdłuższy szlak turystyczny w Tatrach. Liczy ok. 50 km długości (nie licząc jego ponad dwudziestokilometrowego przedłużenia zwanego Drogą nad Łąkami) i biegnie w poprzek całego łańcuch słowackich Tatr Wysokich u podnóży tak potężnych szczytów, jak: Krywań (2494 m), Kończysta (2537 m), Gerlach (2654 m), Sławkowski Szczyt (2452 m) czy Łomnica (2634 m). Rozpoczyna się w osiedlu Podbańska na wysokości 930 m, a swój najwyższy punkt osiąga na przełęczy Rakuski Przechód (2023 m). Już samo to dowodzi, że trasa jest bardzo urozmaicona i biegnie zarówno łagodnymi, leśnymi ścieżkami, jak i wśród typowo wysokogórskiego krajobrazu, jednak poza nielicznymi, krótkimi odcinkami, jest pozbawiona trudnych technicznie fragmentów i możliwa do przejścia przez każdego aktywnego turystę.
Na szlaku będziemy mogli podziwiać nie tylko wspaniałą tatrzańską przyrodę i fantastyczne widoki, ale też piękne jeziora – na trasie znajdują się: Jamski Staw, Szczyrbskie Jezioro, Popradzki Staw, Batyżowiecki Staw, Wielicki Staw, Łomnicki Staw, Zielony Staw Kieżmarski i Biały Staw Kieżmarski.
Noclegi – to także trzy zupełnie różne miejsca. Pierwszy – w hotelu górskim nad Popradzkim Stawem, drugi – w pensjonacie „Partizan” w Górnym Smokowcu (zjedziemy tam w połowie wyjazdu, będzie to także okazja do uzupełnienia prowiantu), trzeci – w typowym schronisku turystycznym nad Zielonym Stawem Kieżmarskim.
Przejście Magistrali jest zaplanowane w taki sposób, że planowany jest dłuższy postój nad Łomnickim Stawem, podczas którego, jeśli będą chętni, można wyjechać koleją linową na Łomnicę – drugi najwyższy szczyt w Tatrach. Rezerwacja i zakup biletów (trzeba tego dokonać z dość dużym wyprzedzeniem) leży już jednak w gestii zainteresowanych osób.
Magistrala Tatrzańska kończy się nad Białym Stawem Kieżmarskim. Stamtąd, zgodnie z planem, udamy się do osady Tatrzańska Kotlina, po drodze mając jeszcze okazję odpocząć w przytulnym Schronisku „Pod Szarotką”.

Cena:
550 zł
Cena obejmuje: przejazd wynajętym busem na trasie Sucha Beskidzka – Podbańska, przejazd komunikacją publiczną (autobus, bus, PKP na trasie Tatrzańska Kotlina – Sucha Beskidzka), trzy noclegi: w pokoju ośmio- lub trzyosobowym w hotelu górskim nad Popradzkim Stawem (łazienki ogólnodostępne), w pokojach dwu- lub trzyosobowych w pensjonacie „Partizan” w Górnym Smokowcu (łazienki wspólne dla kilku pokojów), w pokojach kilkuosobowych w schronisku nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (warunki turystyczne – łazienki ogólnodostępne), obsługę pilota, ubezpieczenie NNW i KL oraz słowackie ubezpieczenie turystyczne.

Cena jest wysoka ze względu na wysokie ceny noclegów w Tatrach oraz wynajem busa dla bardzo nielicznej grupy osób. Celem maksymalnego zminimalizowania kosztów w przypadku tej wycieczki nie naliczam żadnej marży za organizację i pilotaż, a przejazd w drodze powrotnej odbędzie się środkami komunikacji publicznej, chyba że grupa jednogłośnie zdecyduje o wynajmie busa także w tą stronę – wówczas cena wzrośnie o dodatkowe 100 zł.

Uwaga! Wycieczka jest przeznaczona dla ściśle określonej, niewielkiej liczby osób. Maksymalna liczba uczestników wycieczki to 9 osób, dlatego bardzo proszę o zapisy jak najszybciej. Ze względu na gigantyczne obłożenie noclegów w Tatrach w sezonie dodatkowe zapisy w późniejszym terminie niemal na 100% nie będą możliwe.

Wyjazd:
sprzed dworca kolejowego w Suchej Beskidzkiej w czwartek 27 sierpnia 2020 r. o godz. 4.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 30 sierpnia 2020 r. ok. godz. 22.00.

Zapisy i szczegółowe informacje na temat wycieczki:
tel. 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz) lub e-mail: poczta@emeltur.pl .

fot. Jerzy Opioła (Wikimedia), Petr Vilgus (Wikimedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526