logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
MAZURY

Firma EMELTUR oraz Oddział "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na trzydniową wycieczkę autokarową "Mazury", która odbędzie się od piątku do niedzieli 2-4 czerwca 2023 r.

Po ubiegłorocznej wycieczce na Warmię, kontynuujemy wyjazdy mające na celu zwiedzanie kolejnych regionów Polski. Naturalnym następstwem wizyty na Warmii jest „rejs” po Mazurach, w znaczeniu dosłownym – ale nie tylko. W przeciwieństwie do Warmii, która jest krainą historyczną w ścisłym tego słowa znaczeniu i o dokładnie określonych granicach, Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej (ani biorąc pod uwagę podział polityczny, ani kościelny). Najogólniej można przyjąć, że do Mazur zalicza się południowe fragmenty obszarów zamieszkanych pierwotnie przez plemiona pruskie, podbitych w XIII w. przez Krzyżaków, w tej ich części, która po klęsce zakonu w wojnie trzynastoletniej z Polską, zakończonej pokojem toruńskim w 1466 r., na mocy jego postanowień pozostała w rękach krzyżackich, a od 1525 r., po sekularyzacji państwa zakonnego, stała się lennem Polski jako tzw. Prusy Książęce, w których za religię panującą przyjęto luteranizm. I to właśnie dominujące wyznanie ludności mazurskiej stanowiło odtąd jeden z zasadniczych elementów odróżniających Mazury od sąsiedniej Warmii.
Oczywiście dzisiaj pierwsze skojarzenie, jakie łączy się z Mazurami, nie odnosi się do historii tej ziemi, lecz do niekwestionowanych skarbów jej krajobrazu, jakimi są słynne mazurskie jeziora, jednak program naszego wyjazdu starałem się ułożyć tak, by znalazło się w nim miejsce zarówno na podziwianie mazurskiej przyrody, jak i zapoznanie ze śladami przeszłości.

W programie wycieczki:

Piątek – przejazd przez południowo-zachodnią część Mazur i zwiedzanie miejsc związanych z zakonem krzyżackim:
*Wizyta na polu bitwy pod Grunwaldem, miejscu najsłynniejszego tryumfu polskiego oręża 15 lipca 1410 r., wpisanym na listę Pomników Historii Polski. Zwiedzimy tutaj także Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, oglądając multimedialną wystawę, umożliwiającą poznanie wielu szczegółów dotyczących Wielkiej Wojny Polski z Zakonem 1409-1411.
*Zwiedzanie zamku krzyżackiego w Nidzicy, bardzo dobrze zachowanej warowni, wzniesionej w XIV w. w stylu gotyckim, będącej siedzibą zakonnego prokuratora (funkcjonariusza łączącego funkcje dowódcy wojskowego, a także urzędnika sądowego i administracyjnego). Obecnie część pomieszczeń zamkowych zajmuje Muzeum Ziemi Nidzickiej, którego ekspozycje obejrzymy.

Sobota – w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich:
*Zwiedzanie tzw. „Wilczego Szańca” - kwatery głównej Adolfa Hitlera w okresie II wojny światowej, chyba najbardziej znanej „pozajeziornej” atrakcji turystycznej Mazur. W kwaterze, mającej służyć jako centrum dowodzenia podczas najazdu wojsk niemieckich na ZSRR, 20 lipca 1944 r. dokonano nieudanego zamachu na życie przywódcy III Rzeszy.
*Pobyt w Giżycku, jednym z większych miast Mazur, a zarazem centrum turystycznym ich najpopularniejszej turystycznie części – Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zwiedzimy tutaj m.in. twierdzę Boyen, wzniesioną w latach 1844-1856 na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma IV i będącą ważnym elementem umocnień chroniących wschodniej granicy jego państwa oraz wyruszymy na godzinny rejs „Panorama Giżycka”, po jeziorze Niegocin.
*Spacer po Kętrzynie, mieście założonym w XIV w. przez Krzyżaków, w którym znajdują się ciekawe zabytki, m.in. zrekonstruowany zamek krzyżacki oraz bazylika kolegiacka św. Jerzego z XIV-XVI w., najlepiej zachowany na Mazurach kościół obronny. Będzie także możliwość obejrzenia Kętrzyna wieczorem, ponieważ właśnie tam nocujemy.

Niedziela – raz jeszcze splot mazurskich krajobrazów i historii:
*Spacer po Mikołajkach, kolejnej bardzo znanej turystycznej miejscowości mazurskiej, uważanej przez wielu za nieoficjalną żeglarską stolicę Polski oraz bardzo atrakcyjny, ponad dwugodzinny rejs do Rucianego-Nidy. Trasa rejsu wiedzie przez najciekawsze fragmenty Mazurskiego Parku Krajobrazowego: największe polskie jezioro – Śniardwy, a następnie, na długim odcinku, po pięknym, rynnowym jeziorze Bełdany, którego brzegi porastają lasu Puszczy Piskiej i kończy się w kolejnej znanej miejscowości mazurskiej.
*Zwiedzanie dawnego klasztoru staroobrzędowców w Wojnowie. Staroobrzędowcy (starowiercy) stanowią odłam wyznawców prawosławia, którzy nie przyjęli zmian wprowadzonych w obrzędowości cerkiewnej w XVII w. Prześladowani przez władze świeckie i duchowne carskiej Rosji, przybyli na Mazury w 1830 r. dzięki prawu do osiedlania, które nadał im tam król pruski Fryderyk Wilhelm III. Obecnie wciąż żyje ich w Polsce około tysiąca.

Uwaga! Ze względu na zmiany w udostępnianiu obiektów biletowanych możliwe są niewielkie modyfikacje programu wycieczki.

Cena:
1000 zł (cena normalna) / 970 zł (cena ulgowa dla emerytów, rencistów, młodzieży szkolnej i studentów do 26 roku życia)
Cena obejmuje: przejazd autokarem, ewentualne opłaty parkingowe, dwa noclegi w pokojach dwu- lub trzyosobowych z łazienkami wraz z obiadokolacjami i śniadaniami w hotelu Wanda** w Kętrzynie, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wraz z obsługą przewodników lokalnych (zamek w Nidzicy, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, twierdza Boyen w Giżycku, rejsy: „Panorama Giżycka i „Mikołajki – jezioro Śniardwy – Kamień – Ruciane”, Była Kwatera Wojenna Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży oraz klasztor staroobrzędowców w Wojnowie), obsługę pilota podczas całej wycieczki, ubezpieczenie NNW, obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej nocą z czwartku na piątek 1/2 czerwca 2023 r. o godz. 0.00 (o północy), planowany powrót do Suchej Beskidzkiej nocą z niedzieli na poniedziałek 4/5 czerwca 2023 r. ok. godz. 1.00.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 25 osób.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-14.00 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Cena wycieczki jest wyższa od zeszłorocznego wyjazdu na Warmię zaledwie o 150 zł. Zaledwie, ponieważ wszyscy wiemy, co stało się w ciągu ostatniego roku z cenami, a np. same koszty biletów (do zwiedzanych obiektów oraz na rejsy) będących w programie wycieczki na Mazury, w porównaniu z tymi z zeszłego roku na Warmii, są wyższe o... ponad 100 zł. Nie zmienia to faktu, że oczywiście zdaję sobie z tego, że jest to dla wielu osób cena zaporowa, dlatego nie będąc pewnym, czy wyjazd dojdzie do skutku, dokonałem na razie tylko wstępnych rezerwacji, które wkrótce będą musiały być opłacone lub zwolnione. Z tego powodu wszystkich zainteresowanych wyjazdem bardzo proszę o jak najszybsze deklaracje chęci wzięcia udziału w wycieczce – najpóźniej do 15 marca 2023 r. Oczywiście wiem, że każdemu może się zdarzyć jakiś wypadek losowy i rezygnacja w takim przypadku nie wiąże się z żadnymi kosztami – tak zawsze było w filozofii działania firmy EMELTUR i póki firma będzie istnieć, ta zasada nie ulegnie zmianie. Jednak jeśli do 15 marca 2023 r. nie zgłosi się co najmniej 25 osób, wycieczka zostanie odwołana.

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .

fot. Albertus teolog (Wikipedia), Leinadz2009 (Wikipedia), Semu (Wikipedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526