logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
NITRA i okolice (SŁOWACJA)

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową na Słowację "Nitra i okolice", która odbędzie się w niedzielę 24 czerwca 2018 r.

W programie wycieczki:

* Przystanek w Dražovcach (niegdyś odrębnej wsi, obecnie – dzielnicy Nitry) i spacer do romańskiego kościółka pw. św. Michała, spod którego roztacza się widok na Nitrę i jej otoczenie.

* Zwiedzanie Nitry, czwartego pod względem liczby mieszkańców miasta Słowacji, uznawanego za symbol słowackiej państwowości. To właśnie Nitra była ośrodkiem istniejącego na przełomie VIII i IX w. słowiańskiego Księstwa Nitrzańskiego, na czele którego stał książę Pribina. Tu także stanął najstarszy na ziemiach słowackich kościół chrześcijański, powstał pierwszy klasztor, a w IX w. założono biskupstwo.
Podczas zwiedzania Nitry obejrzymy m.in.:
- Zamek Nitrzański – twierdzę o charakterze sakralnym z piękną katedrą (znajdują się tu m.in. relikwie św. Andrzeja Świerada, jednego z pierwszych polskich świętych, który spędził znaczną część życia i zmarł właśnie w okolicach Nitry) i pałacem biskupim,
- położone u stóp zamku Górne Miasto, z ładną barokowo-klasycystyczną zabudową, wśród którego wyróżniają się: kościół i klasztor franciszkanów, gmachy dwóch seminariów oraz tzw. Dom Żupy,
- Dolne Miasto wraz z głównym miejskim deptakiem (Štefánikova trieda) i centralnym placem (Svätoplukovo námestie).

* Spacer po arboretum Mlyňany, zwanym „cudownym ogrodem”. W tym największym na Słowacji ogrodzie dendrologicznym (67 ha) posadzono ok. 2,3 tys. gatunków roślin z różnych stron świata, w tym tak rzadkie i cenne, jak np. sekwoja olbrzymia, cedry ałtajskie, himalajskie i libańskie, wiśnie japońskie, a także rododendrony. Ogród (a właściwie – park) składa się z czterech części: europejskiej, amerykańskiej, wschodnioazjatyckiej i koreańskiej, a rozciąga się wokół romantycznego kasztelu z 1894 r. Warto podkreślić, że wiele spośród rosnących w arboretum roślin zakwita właśnie w czerwcu.

Cena:
190 zł (przy udziale 22-27 osób) lub 160 zł (przy udziale minimum 28 osób) + bilety wstępu.
Uczestnik wycieczki wpłaca kwotę 160 zł, jednocześnie zobowiązując się – w razie niezgłoszenia się minimum 28 uczestników wycieczki – do pokrycia dodatkowej kwoty (30 zł) w autokarze w dniu wyjazdu.
Cena obejmuje: przejazd autokarem, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW i KL.
Cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Wynoszą one:
wzgórze zamkowe w Nitrze: 0,50 euro;
Arboretum Mlyňany: 3,50 euro (bilety normalne), 2,50 euro (bilety ulgowe dla emerytów i studentów), 1,50 euro (bilety ulgowe dla uczniów).

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 24 czerwca 2018 r. o godz. 3.30, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 23.15.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 22 osób.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.45 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl.

fot. slovakia.travel


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526