logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Piesza wycieczka górska
OSTREDOK (1596 m) w Wielkiej Fatrze (SŁOWACJA)

Firma EMELTUR oraz Oddział „Ziemi Babiogórskiej” PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na pieszą wycieczkę górską na OSTREDOK (1596 m) w Wielkiej Fatrze na Słowacji.

Wycieczka odbędzie się w niedzielę 18 czerwca 2023 r. i będzie prowadzić na trasie:

Liptovskie Revuce-Wyżna Revuca (ok. 700 m) - Sucha Dolina - Wiaterny Wierch (1040 m) - Kriżna (1574 m) - Ostredok (1596 m) – Suchy Wierch (1550 m) - Ploska (1532 m) - Liptovskie Revuce-Wyżna Revuca (ok. 700 m).

Kolejna trasa z cyklu wypraw na najwyższe szczyty najwyższych pasm górskich na Słowacji poprowadzi nas przez Wielką Fatrę, jedne z najdzikszych, a zarazem najpiękniejszych gór tego kraju, objęte od 2002 r. ochroną jako park narodowy. Najdzikszych, bo w porównaniu z innymi wysokimi górami słowackimi, jest to obszar stosunkowo mocno wyludniony i pusty (także ruch turystyczny jest tu mniejszy niż w Tatrach czy Małej Fatrze), dlatego nierzadko można tu spotkać np. niedźwiedzie (nie żebym miał kogoś straszyć ;-) ) a najpiękniejszych, bo znaczne jej połacie pokrywają niezwykle widokowe hale, bardzo przypominające bieszczadzkie połoniny. Takimi połoninami będziemy wędrować niemal przez połowę naszej wycieczki, pokonując najpiękniejszy odcinek głównego grzbietu Wielkiej Fatry, idąc przez Kriżną (1574 m; trzeci pod względem wysokości szczyt pasma), Ostredok (1596 m; najwyższy w Wielkiej Fatrze), Suchy Wierch (1545 m) oraz Ploskę (1532 m).
Wycieczka jest przepiękna, ale długa, jednak poza stromym podejściem z Kriżnej Doliny na wierzchołek Wiaternego Wierchu – bardzo przyjemna i jest właściwie kwintesencją tego, co w górach najpiękniejsze. Trzeba jednak pamiętać o zabraniu solidnego prowiantu, ponieważ odludność Wielkiej Fatry cechuje się także tym, że na trasie nie napotkamy żadnego schroniska turystycznego. No i – rzecz jasna – wyjazd odbędzie się tylko w przypadku dobrej pogody. Miejmy nadzieję, że zeszłoroczna klątwa Dziumbira i Chopoka tym razem się nie powtórzy...

Długość trasy pieszej: 23 km. Przewidywany czas przejścia (z postojami): ok. 9,5 godziny.

Cena:
230 zł
Cena obejmuje: przejazd wynajętym busem, obsługę pilota, ubezpieczenie NNW i KL.
Wycieczka odbędzie się po zgłoszeniu minimum 8 osób.

Wyjazd:
sprzed dworca kolejowego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 18 czerwca 2023 r. o godz. 5.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 22.00.

Zapisy i szczegółowe informacje na temat wycieczki:

tel. 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz) lub mail: poczta@emeltur.pl - do 15 czerwca 2023 r. (czwartek).

fot. Jerzy Opioła (Wikipedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526