logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png


PRAGA (CZECHY)

PRAGA - wycieczka trzydniowa

Wychodząc naprzeciw licznym pytaniom i prośbom, z którymi spotykam się podczas naszych "standardowych" wyjazdów, zapraszam na specjalną, trzydniową wycieczkę do stolicy Czech - PRAGI, organizowaną dla niewielkiej, maksymalnie 9-osobowej grupy osób. Wycieczka odbędzie się od soboty do poniedziałku 26-28 maja 2018 r.

Praga to miasto mojego życia. Nie twierdzę, że to najpiękniejsze miejsce, jakie kiedykolwiek widziałem, ponieważ nie da się porównać urody miasta z urodą gór, wodospadów, polan i szałasów, jednak z pewnością to najpiękniejsze miasto, jakie kiedykolwiek widziałem. Zakochałem się w Pradze bez pamięci dwadzieścia lat temu, jeszcze podczas studiów i od tamtej pory bywam w Pradze co roku, przynajmniej raz na rok, a zazwyczaj znacznie częściej. Co prawda jeden jedyny, 2013 rok, kładzie się cieniem na naszym - moim i Pragi - romansie, ponieważ w ciągu jego dwunastu długich miesięcy w Pradze nie byłem, mam jednak niewzruszoną nadzieję, że coś takiego stało się po raz pierwszy i ostatni.

Zachęcam wszystkich, by wybrać się do Pragi. Ta perła europejskich miast leży przecież tak blisko... Jako że Praga zajmuje w moim sercu miejsce szczególne, mam dla Państwa specjalną ofertę wycieczki do stolicy Czech, przeznaczoną dla niewielkej, maksymalnie dziewięcioosobowej grupy osób, dlatego warto zapisywać się na nią jak najszybciej.
Proponuję wycieczkę inną niż wszystkie, pozwalającą nie tylko zwiedzić Pragę, ale także dotknąć zwykłego życia Czech i ich stolicy, będziemy bowiem do Pragi i z Pragi jechać nie wynajętym autobusem, ale... pociągami (przy okazji przekonując się, że transport kolejowy jednak może być wygodny i opłacalny), a po Pradze poruszać się znakomitym metrem oraz tramwajami i autobusami miejskimi.

Wycieczka jest trzydniowa, a jej ramowy plan wygląda następująco:

Wyruszamy wczesnym rankiem w sobotę do Cieszyna. Tam przekraczamy granicę i kierujemy się do stacji kolejowej w Czeskim Cieszynie. Wsiadamy do pociągu i po czterech godzinach podróży jesteśmy w Pradze. Jedziemy na miejsce zakwaterowania i zaraz potem możemy już wyruszać na popołudniowe i wieczorne zwiedzanie Pragi (a Praga nocą, to coś absolutnie wyjątkowego - zapewniam). Następnie spacerujemy po Pradze przez całą niedzielę i część poniedziałku, wracając do Polski około północy z poniedziałku na wtorek.

Jeśli chodzi o program zwiedzania, to jest to chyba największy atut takiego wyjazdu. Otóż z przyjemnością dostosuję go do Państwa indywidualnego zapotrzebowania. Chcecie po prostu poznać najciekawsze praskie zabytki? Proszę bardzo. A może wolicie zwiedzać czeskie gospody? Nie ma sprawy, jest ich tyle, że na pewno się Wam przez te trzy dni nie znudzą. A może macie ochotę obejrzeć mniej znane praskie dzielnice, chodząc nieco inaczej niż utartymi szlakami? Nie ma problemu. Chcecie pospacerować po wspaniałym praskim ZOO? Doskonały wybór... A wszystko to w małej grupie, bez pośpiechu, który jest zazwyczaj nieodłącznym elementem zwiedzania w grupach dużych, kilkudziesięcioosobowych, wymuszonym - co zresztą zupełnie zrozumiałe - koniecznością realizacji programu wycieczki.

Jeśli nie macie Państwo specjalnych oczekiwań, proponuję spacer po najważniejszych zabytkach czeskiej stolicy. Obejrzymy Nowe Miasto z placami: Wacława i Karola, Stare Miasto z Rynkiem Staromiejskim i dawną dzielnicą żydowską Josefov, uroczą Małą Stranę m.in. z ogrodem Wallensteina, Hradczany oraz praski Hrad - kompleks zamkowy z katedrą św. Wita, Złotą Uliczką i ogrodami) oraz miejsca mniej znane, jak wzgórze Petřin lub Muzeum Miniatura (z chyba najmniejszymi dziełami sztuki na świecie, jak. np. karawaną na włosie ludzkim). Oczywiście znajdziemy także czas na wizytę w tradycyjnych czeskich gospodach (np. "U cerneho vola", "U dvou kocek", "U kocoura", "U hrocha"), bo czymże byłby wyjazd do Pragi bez... piwa?

KOSZT WYCIECZKI

Wycieczka do Pragi odbywa się na innych zasadach niż pozostałe wycieczki organizowane przez firmę EMELTUR. Ze względu na jej kameralny charakter, jedziemy jako grupa znajomych, a ja pełnię rolę pilota-przewodnika, a nie organizatora wyjazdu. W związku z tym nie będą zawierane z Państwem umowy o udział w imprezie turystycznej, a moje wynagrodzenie to sam koszt usługi przewodnickiej (pilockiej) zgodnie z ogólnym cennikiem zamieszczonym tutaj. Cena takiej usługi wynosi 400 zł za dzień, czyli 1200 zł za trzy dni plus pokrycie kosztu noclegów i dojazdu oraz biletów wstępu, a więc łącznie, ryczałtowo, 1600 zł (nie wliczam w to nawet kosztów swojego wyżywienia w Pradze). Ta kwota jest dzielona proporcjonalnie pomiędzy Państwa, a więc wynosi, w zależności od ilości osób biorących udział w wycieczce, odpowiednio:
wycieczka sześcioosobowa - 267 zł od osoby, wycieczka siedmioosobowa - 229 zł od osoby, wycieczka ośmioosobowa - 200 zł od osoby, wycieczka dziewięcioosobowa - 178 zł od osoby.
Wszelkie pozostałe koszty pokrywacie Państwo sami (oczywiście ja, w ramach swojej usługi, kupię bilety, zapewnię nocleg itp., chodzi jednak o to, że nie pobieram za to już żadnej marży - płacicie Państwo tylko tyle, ile dane świadczenie rzeczywiście kosztuje, czyli tyle, ile płacilibyście, jadąc do Pragi na własną rękę).
Przybliżone koszty wynoszą:
- dwa noclegi w hotelu "Brilliant" w pokojach dwu- lub trzyosobowych z łazienkami wraz ze śniadaniami - ok. 220 zł od osoby
- bilety na przejazd pociągiem z Czeskiego Cieszyna do Pragi oraz z Pragi do Czeskiego Cieszyna - ok. 130 zł od osoby (łącznie w obie strony)
- dwa bilety całodobowe na przejazdy środkami komunikacji publicznej po Pradze - ok. 40 zł od osoby
- transport wynajętym busem w drodze do Cieszyna w sobotę i z powrotem w poniedziałek - 1000 zł (do podziału pomiędzy wszystkiech uczestników wycieczki).

Łączna cena za udział w wyciecze wynosi zatem około:
823 zł (wycieczka sześcioosobowa)
762 zł (wycieczka siedmioosobowa)
715 zł (wycieczka ośmioosobowa)
680 zł (wycieczka dziewięcioosobowa)

Cenę wycieczki można nieco obniżyć (o kilkadziesiąt złotych), rezygnując z transportu wynajętym busem w drodze do Cieszyna. Można np. w jedną stronę dojechać komunikacją publiczną (wiąże się to jednak z mniejszą wygodą i stratą czasu) lub umówić się na dojazd do Cieszyna dwoma własnymi samochodami i pozostawienie ich tam na parkingu. Jest to do ustalenia pomiędzy uczestnikami wyjazdu.

W cenę nie jest wliczone ewentualne ubezpieczenie (standardowe kosztuje ok. 10 zł za trzy dni od osoby), wyżywienie (poza śniadaniami), należy więc zabrać dodatkowe pieniądze na jedzenie (choć - jak ktoś chce - może oczywiście żywić się chińskimi zupkami :) ), piwo (jakżeby inaczej) oraz bilety wstępu do zwiedzanych obiektów. Ceny wyżywienia są w Pradze porównywalne z polskimi w większych miastach, piwo jest tańsze i o niebo lepsze (oczywiście to subiektywna opinia mojego podniebienia). Bilety wstępu to sprawa indywidualna (uzależniona od tego, co Państwo będziecie chcieli zwiedzić). W przypadku programu standardowego, obejmującego biletowane wstępy na praski Hrad (katedra, Złota Uliczka, Stary Pałac Królewski, bazylika św. Jerzego), Muzeum Miniatura oraz na jedną z praskich wież widokowych łączny koszt wynosi ok. 500 koron, a więc ok. 80 zł. Generalnie zabranie ze sobą 3000 koron (ok. 500 zł) od osoby wystarcza na wszystko (zwiedzanie+jedzenie+piwo), a stosując wersję oszczędnościową może być oczywiście znacznie taniej.

Średnie ceny trzydniowych komercyjnych wycieczek autokarowych do Pragi dla osób dorosłych wynoszą ok. 500 zł, są więc ok. 200-300 zł tańsze i zwykle zawierają w cenie dodatkowo obiadokolację. Proszę jednak pamiętać, że w przypadku takiego wyjazdu jesteście Państwo członkami dużej, zwykle minimum 40-osobowej grupy i macie jeden, przygotowany dla wszystkich, standardowy program zwiedzania, polegający niejednokrotnie na "bieganiu" od obiektu do obiektu i nie zawierający np. niemal nigdy wieczorno-nocnego spaceru po mieście. Nie ma w tym niczego dziwnego - taka jest specyfika dużych, wieloosobowych wyjazdów, ale wóczas koszty rozkładają się na znacznie większą liczbę uczestników, są więc znacznie niższe. Natomiast proponowana przeze mnie forma zwiedzania Pragi to spacer w niewielkim gronie osób, bez sztywno ustalonego planu. Jeśli zwiedzamy, to zwiedzamy, jeśli mamy ochotę wejść do knajpki, to wchodzimy, a program może być w każdej chwili modyfikowany i dopasowany do Państwa życzeń i oczekiwań. Poza tym sama podróż do Pragi pociągiem jest znacznie wygodniejsza (i szybsza) od przejazdu autokarem. Oczywiście i jedna, i druga opcja ma swoje plusy i minusy - wybór należy do Państwa :) Ja ze swojej strony zapewniam, że jeśli wybierzecie moją ofertę postaram się, by ten wyjazd do najpiękniejszego miasta Europy na długo pozostał w Waszej pamięci.Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526