logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
PRESZÓW i okolice (SŁOWACJA)

Firma EMELTUR oraz Oddział "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową na Słowację "Preszów i okolice", która odbędzie się w niedzielę 30 lipca 2023 r.

W programie wycieczki:

*Zwiedzanie centrum Preszowa, trzeciego pod względem ilości mieszkańców miasta Słowacji, posiadającego od 1374 r. status wolnego miasta królewskiego, głównego ośrodka regionu Szarysz.
Podczas spaceru po zabytkowej starówce obejrzymy m.in.: rozległy rynek z dawną zabudową, gotycką farę miejską św. Mikołaja, XVII-wieczny późnorenesansowy kościół ewangelicki, katedralną cerkiew greckokatolicką św. Jana Chrzciciela z XVIII w., synagogę z 1898 r., stary ratusz i pozostałości murów obronnych z Basztami: Wodną i Kowalską.

*Zwiedzanie najstarszej zachowanej na Słowacji świątyni drewnianej – pięknego rzymskokatolickiego kościoła św. Franciszka z Asyżu w Herwartowie. Wzniesiony ok. 1500 r., posiada także bardzo cenne wyposażenie wnętrza na czele z XV-wiecznym gotyckim tryptykiem oraz obrazem świętych: Krzysztofa, Franciszka i Katarzyny Sieneńskiej z tego samego okresu. Od 2006 r. kościół jest wpisany (wraz z siedmioma innymi drewnianymi świątyniami rzymskokatolickimi, protestanckimi i greckokatolickimi na Słowacji) na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

*Spacer po Bardejowie, jednym z najpiękniejszych miast słowackich, którego zabytkowy układ urbanistyczny również jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Do najcenniejszych zabytków Bardejowa należą m. in.: bazylika św. Idziego, we wnętrzu której znajduje się aż 11 (!) oryginalnych ołtarzy gotyckich, rynek z ratuszem, otoczony pięknymi, starymi kamieniczkami oraz doskonale (najlepiej na Słowacji) zachowane fragmenty murów obronnych, otaczających średniowieczne miasto.

Cena:
220 zł + bilety wstępu.
Cena obejmuje: przejazd autokarem, ewentualne opłaty parkingowe, obsługę pilota podczas całej wycieczki, ubezpieczenie NNW i KL.
Cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Ze względu na zmiany wysokości cen oraz nieustalone jeszcze godziny otwarcia obiektów w niedziele, ceny biletów wstępu zostaną podane w późniejszym terminie. W planie jest zwiedzanie wnętrz bazyliki św. Idziego w Bardejowie oraz kościoła św. Franciszka w Asyżu w Herwartowie. Prawdopodobnie łączna cena wyniesie ok. 8 euro.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 30 lipca 2023 r. o godz. 6.30, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 21.15.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 20 osób.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-14.00 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl.

fot. Civertan (Wikipedia), Henryk Bielamowicz (Wikipedia), Hynek Moravec (Wikipedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526