logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

Babia Góra i okolice. Przewodnik po obszarze Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich Sucha Beskidzka 2015

Uzupełnienia i poprawki

W tym miejscu przedstawiam poprawki i uzupełnienia do treści mojego przewodnika "Babia Góra i okolice. Przewodnik po obszarze Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich". Korygują one błędy dostrzeżone w treści przewodnika już po oddaniu go do druku. Część z nich została przeoczona podczas końcowej korekty, część jest wynikiem uwag do treści publikacji, napływających już po jej ukazaniu się na rynku. Wychodzę z założenia, że błędów nie robi tylko ten, kto nic nie robi i są one tym bardziej nie do uniknięcia w przypadku tak obszernej publikacji. Nie ma więc niczego uwłaczającego w tym, by do zauważonych błędów się przyznać, a równocześnie zamieszczenie korekty jest korzystne dla czytelnika, który od razu może nanieść stosowne poprawki. Dlatego też wciąż proszę o informacje na temat ewentualnych innych pomyłek. Zostaną one sprostowane tutaj, a równocześnie pozwolą na uniknięcie ich w ewentualnych przyszłych publikacjach.

Marcin Leśniakiewicz



1.Wstęp, str. 7, wiersz 10 od góry
Wśród najważniejszych prawych dopływów Skawy na opisywanym zostały wymienione Paleczka i (omyłkowo) Skawinka. Prawidłowo ten fragment miał brzmieć: Skawinka i Stryszówka. Skawinka w górnym biegu także częściowo przepływa przez opisywany teren, nie jest jednak dopływem Skawy.

2.Str. 278, obiekt nr 9 oraz str. 296 ramka "Kolej transwersalna"
Wśród zachowanych do dzisiaj XIX-wiecznych budynków stacyjnych przy linii kolei transwersalnej wymieniłem m.in. stację "Lachowice". W rzeczywistości stacja ta została już jakiś czas temu rozebrana, obecnie znajdują się na jej miejscu nowe budynki.

3.Str. 603, opis przeł. Krowiarki
Zdanie "Krowiarki są obecnie najwyższą dostępną komunikacyjnie przełęczą w Polsce" pojawiło się w kontekście zdania wcześniejszego, mówiącego o znajdującym się na niej przystanku komunikacji publicznej (autobusów lub busów). Miałem na myśli możliwość dojazdu na przełecz takimi właśnie środkami lokomocji. Jeśli natomiast chodzi o możliwość dojazdu własnym pojazdem, wyżej położona jest karkonoska przełęcz Okraj (1046 m n.p.m.). Droga asfaltowa prowadzi także na Przełęcz Karkonoską (1198 m n.p.m.), jednak - z tego co wiem - wjazd na nią samochodem od strony polskiej jest obecnie zakazany. Gwoli ścisłości warto dodać, że na obie przełęcze można dostać się komunikacją publiczną, ale obecnie (2014 r.) tylko od strony czeskiej.

4.Wstęp, str. 346, informacje o położeniu geograficznym Zachełmnej
Jest: Zabudowania wsi tworzą niewielkie osiedla (role) rozrzucone na stokach wzniesień otaczających dolinę Zachełmki (prawego dopływu Skawinki) i jej źródliskowych potoczków.
Powinno być: Zabudowania wsi tworzą niewielkie osiedla (role) rozrzucone na stokach wzniesień otaczających dolinę Zachełmki (prawego dopływu Paleczki) i jej źródliskowych potoczków.

5.Str. 312, mapka zespołu zamkowo-parkowego w Suchej Beskidzkiej
Omyłkowo zostala naniesiona nazwa ul. Batalionów Chłopskich; prawidłowo powinna być to ul. J. Tarnowskiego.

6.Str. 62, ostatnie zdanie w opisie historii miejscowości Hucisko
Zdanie brzmi: "Przy tutejszym kościele pierwotnie pochowanych było ok. 100 żołnierzy radzieckich poległych w okolicy (w późniejszym okresie ich ciała ekshumowano)." Wiadomość tą podałem za kilkoma innymi przewodnikami, które niedawno ukazały się na rynku, jednak ostatnio otrzymałem sygnały od mieszkańców Huciska, że ne pamiętają niczego takiego, by kiedykolwiek obok miejscowego kościoła spoczywali żołnierze radzieccy, zwłaszcza w tak dużej ilości.

7.Str. 321, obiekt nr 43
Jest: Niedaleko od rozwidlenia, po prawej (wsch.) stronie ulicy, można zobaczyć kolejną ładną, drewnianą willę (...)
Powinno być: Niedaleko od rozwidlenia, po prawej (zach.) stronie ulicy, można zobaczyć kolejną ładną, drewnianą willę (...)

8.Str. 322, obiekt nr 47
Jest: W wyżej położonej części os. Zasypnica, po zach. stronie ulicy, znajduje się intersująca kapliczka domkowa (...)
Powinno być: W wyżej położonej części os. Zasypnica, po wsch. stronie ulicy, znajduje się intersująca kapliczka domkowa (...)

9.Str. 322, wiersz 19-20 od góry
Jest: Najdalej na wsch. wysuniętą częścią Suchej Beskidzkiej jest grupa osiedli znanych pod wspólną nazwą Role (...)
Powinno być: Najdalej na zach. wysuniętą częścią Suchej Beskidzkiej jest grupa osiedli znanych pod wspólną nazwą Role (...)

10.Str. 318, wiersz 1 i 6 od dołu
Omyłkowo odwrotnie podane zostały adresy dwóch willi dworskich w Suchej Beskidzkiej. Willa - obiekt nr 26 leży przy ul. Mickiewicza 36 (a nie Mickiewicza 40), a willa - obiekt nr 28 leży przy ul. Mickiewicza 40 (a nie Mickiewicza 36).

11.Str. 699, informacja o przebiegu trasy nr 87
Jest: GÓRA LUDWIKI (0.45/2.45)
Powinno być: GÓRA LUDWIKI (0.45/2.10)

12.
W 2015 r. uległ zmianie przebieg dwóch tras opisywanych w przewodniku.
Zgodnie z zapowiedzią przeznakowany został początek szlaku niebieskiego z Suchej Beskidzkiej do Makowa Podhalańskiego (trasa 27). Obecnie na suskim rynku szlak nie skręca w lewo, ale biegnie nadal prosto ul. Piłsudskiego, przekracza tory kolejowe, dochodząc do drogi krajowej nr 28, a następnie prowadzi w prawo, przez most na Skawie. Zaraz za mostem opuszcza "krajówkę", schodząc z niej w lewo, w boczną drogę wiodącą wzdłuż Skawy, a kilkadziesiąt metrów dalej odchodzi od niej w prawo, i pomiędzy domami dochodzi do końca zabudowy miasta. Następnie wkracza w las i wznosi się, mijając na początkowym odcinku bogato urzeźbiony obszar (prawdopodobnie poosuwiskowy), a następnie dochodząc do dotychczasowego przebiegu szlaku na skraju os. Dział Makowski.
Szlak żółty z Hali Barankowej na Halę Kamińskiego (trasa 55) został przedłużony i biegnie teraz do granicy państwa tuż pod szczytem Mędralowej (początkowo wraz ze szlakiem zielonym [trasa 51], a następnie dalej grzbietem).


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526