logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
RUDY - CYSTERSKIE i... WĄSKOTOROWE

Firma EMELTUR oraz Oddział "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową "Rudy cysterskie i... wąskotorowe", która odbędzie się w niedzielę 19 marca 2023 r.

W programie wycieczki:

*Zwiedzanie pocysterskiego zespołu klasztorno-pałacowego w Rudach.
Cystersi zostali sprowadzeni do Rud (niedaleko od Raciborza) z Jędrzejowa przez księcia opolskiego Władysława w połowie XIII w. Zakon ten słynął w średniowieczu z niezwykle sprawnej działalności gospodarczej, dlatego także i tu odegrał wielka rolę w rozwoju regionu. Cystersi przebywali w Rudach do 1810 r., później w budynkach opactwa mieścił się szpital wojskowy, a następnie, aż do zakończenia II wojny światowej, pozostawał siedzibą księcia raciborskiego Wilhelma IV i jego potomków.
Do najciekawszych części zabytkowego zespołu należą: XIV-wieczny kościół klasztorny (Sanktuarium Matki Bożej Pokornej z obrazem Madonny pochodzącym z XV w.; jest to najstarsze sanktuarium maryjne na Śląsku), krużganki otaczające wirydarz (dziedziniec-ogród klasztorny) oraz pomieszczenia klasztorne (kapitularz, refektarz), a także tematyczne sale wystawowe (m. in. stała ekspozycja pisanek z całego świata) i tzw. „Skarbiec Cysterski”, w którym zgromadzono cenne przykłady dzieła sztuki sakralnej i związanej z dziejami opactwa. Do zabudowań dawnego opactwa przylega piękny park.

*Przejazd koleją wąskotorową i udział w obrzędzie topienia Marzanny w rzece Rudzie.
Zespół klasztorno-pałacowy stanowi obecnie główną atrakcję Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Inną jego część będziemy mieli okazję obejrzeć podczas przejażdżki tutejszą koleją wąskotorową (na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego), połączonej z obrzędem powitania wiosny, a więc i topienia Marzanny. Rozpoczniemy na zabytkowej stacji kolejowej w Rudach od wykonania Marzanny, a następnie przejedziemy koleją nad rzekę Rudę gdzie dokonamy obrzędowego pożegnania zimy. W trakcie jazdy usłyszymy opowieści i legendy związane z tą tradycją, a po powrocie na stację czekać będzie jeszcze na nas ognisko z... kiełbaskami i gorącą herbatą ;-)
Uwaga! Ze względu na kwestie organizacyjne związane z przejazdem koleją wąskotorową i ogniskiem, proszę o zgłoszenia maksymalnie do czwartku 9 marca 2023 r.

Cena:
245 zł
Cena obejmuje: przejazd autokarem, ewentualne opłaty parkingowe, obsługę pilota podczas całej wycieczki, bilety za zwiedzanie zespołu klasztorno-pałacowego w Rudach wraz z obsługą przewodnika lokalnego, przejazd koleją wąskotorową wraz z „topieniem Marzanny”, ognisko (kiełbasa, bułka, herbata), ubezpieczenie NNW.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 19 marca 2023 r. o godz. 8.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 20.30.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 20 osób.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-14.00 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .

fot. rudy-opactwo.pl, www.kolejkarudy.pl, Kolej Wąskotorowa Rudy od kuchni (facebook)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526