logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
ŚLĘŻA i DAWNE KSIĘSTWO ŚWIDNICKIE

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na dwudniową wycieczkę autokarową "Ślęża i dawne księstwo świdnickie", która odbędzie się w sobotę i niedzielę 13-14 kwietnia 2019 r.

Celem wyjazdu jest teren dawnego średniowiecznego księstwa świdnickiego, ostatniego niezależnego państewka na Śląsku, opierającego się w XIV w. zwierzchnictwu czeskiemu. Na czele księstwa stał wówczas Bolko II Mały, jeden z najwybitniejszych i najbardziej cenionych w Europie polskich książąt, a pomimo tego niemal zupełnie nieznany w naszym kraju (pomijając - rzecz jasna - historyków i pasjonatów średniowiecza). W ostatnim okresie jego osobę przybliża szerszej publiczności serial „Korona Królów”, którego jednym z głównych bohaterów jest właśnie Bolko. Zapewniam jednak, że nawet jeśli się tego serialu z różnych powodów nie ogląda lub nawet nie cierpi ;-), to samą osobę świdnickiego księcia oraz jego dawne włości poznać warto, gdyż okolice Świdnicy, będące rzadko celem wycieczek (może poza zamkiem Książ), to obszar bardzo atrakcyjny turystycznie, obfitujący w cenne zabytki przeszłości, a przy tym malowniczy krajobrazowo.

W programie wycieczki:

sobota
* Przejście szlakiem turystycznym na trasie: Przełęcz Tąpadła (384 m) – Ślęża (718 m) – Sobótka (184 m) (ok. 8 km, 4 godz.).
Łatwa, dostępna dla każdego przeciętnie sprawnego turysty trasa, wyprowadzi nas na dominującą ponad okolicznymi terenami Dolnego Śląska słynną górę Ślężę (718 m), ośrodek kultu pogańskiego w czasach przedchrześcijańskich. Na szczycie obejrzymy m.in. XIX-wieczny kościół pw. Nawiedzenia NMP, Dom Turysty, wieżę widokową i pradawną pogańską rzeźbę kultową „Niedźwiedź” a podczas zejścia do Sobótki, miasteczka położonego u stóp masywu – m.in. źródło św. Jakuba, tzw. Husyckie Skałki oraz dalsze posągi („Panna z Rybą” i kolejny „Niedźwiedź”).
Osoby, które mimo wszystko nie zdecydują się na przejście pieszym szlakiem, będą mogły pozostać w autokarze i zaczekać na resztę grupy w położonym u stóp Ślęży mieście Sobótka.

* Zwiedzanie Świdnicy, stolicy bogatego średniowiecznego państewka, pozostającego w XIV w., za czasów księcia Bolka II Małego, ostatnim piastowskim księstwem na Śląsku nie uznającym zwierzchnictwa królów czeskich. Podczas zwiedzania obejrzymy świdnicką starówkę, w tym otoczony malowniczymi kamieniczkami rynek, wspaniałą gotycką farę (obecnie katedrę diecezji świdnickiej), a także fascynujący, ewangelicki Kościół Pokoju, największą drewnianą świątynię w Europie, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Osoby zainteresowane będą mogły także wspiąć się na Wieżę Ratuszową, by spojrzeć na miasto z lotu ptaka.

niedziela
* Zwiedzanie zamku Książ, potężnej rezydencji Piastów i Hochbergów, trzeciego pod względem wielkości zamku w Polsce (po zamku krzyżackim w Malborku i królewskim na Wawelu). Zwiedzanie obejmuje trasę turystyczną „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej”, prezentującą historię obiektu oraz jego najpiękniejsze komnaty reprezentacyjne, a także najnowszą atrakcję Książa – udostępnione dla turystów w październiku 2018 r. zamkowe podziemia.

* Zwiedzanie dawnego opactwa cystersów w Krzeszowie.
Zespół kościelno-klasztorny w Krzeszowie należy do najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Podczas zwiedzania obejrzymy nie tylko obiekty zazwyczaj pojawiające się w programach wycieczek do Krzeszowa, a więc piękny kościół klasztorny (bazylika – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej), kościół bractwa św. Józefa, Mauzoleum Piastów Śląskich (m.in. miejsce wiecznego spoczynku Bolka II Małego) oraz Kaplicę Marii Magdaleny, lecz także miejsca odwiedzane znacznie rzadziej – podziemia, strych i wieżę bazyliki, muzeum opactwa, a także oryginalny letni pawilon na wodzie.

Cena:
429 zł (cena normalna) / 415 zł (cena ulgowa dla uczniów i studentów oraz emerytów i rencistów)
Cena obejmuje: przejazd autokarem, nocleg w pokojach dwu- lub trzyosobowych z łazienkami w Domu Wycieczkowym przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Świdnicy wraz z obiadokolacją i śniadaniem, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Kościół Pokoju w Świdnicy, zamek Książ – trasa „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej” oraz zamkowe podziemia, zespół dawnego opactwa cystersów w Krzeszowie – rozszerzona trasa zwiedzania) wraz z obsługą przewodników miejscowych, obsługę pilocką podczas całej wycieczki, opłaty parkingowe, ubezpieczenie NNW.
Cena nie obejmuje opłaty za wejście na Wieżę Ratuszową w Świdnicy (2 zł).

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w sobotę 13 kwietnia 2019 r. o godz. 4.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej w niedzielę 14 kwietnia 2019 r. ok. godz. 23.00.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 21 osób. Jednocześnie maksymalna liczba uczestników wycieczki to 28 osób. Wynika to z konieczności wcześniejszej rezerwacji noclegu. Z tego powodu bardzo proszę o deklaracje chęci wzięcia udziału w wycieczce w nieprzekraczalnym terminie do piątku 1 marca 2019 r. (a najlepiej znacznie wcześniej). Jeśli do tego dnia nie zgłosi się minimum 21 osób, wycieczka zostanie odwołana.

Wycieczka jest potwierdzona. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.45 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .

fot. Jakub Hałun (Wikipedia), Merlin (Wikipedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526