logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
WARMIA

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na trzydniową wycieczkę autokarową "Warmia", która odbędzie się od piątku do niedzieli/poniedziałku 3-5/6 czerwca 2022 r.

Odpowiadając na liczne prośby ze strony uczestników wycieczek w ostatnich latach, w tegorocznym planie imprez turystycznych znalazła się propozycja wyjazdu dalszego niż organizowane dotąd, niemal na drugi koniec Polski. Jego celem jest Warmia, bardzo ciekawa i szczególna pod względem historycznym kraina położona w północnej Polsce, pomiędzy Olsztynem (będącym współczesną stolicą Warmii) a Zalewem Wiślanym. Pierwotnie stanowiła ona część ziem zamieszkałych przez plemiona pruskie, podbitych w XIII w. przez Krzyżaków. W 1243 r. utworzona została na tych terenach nowa diecezja, której mniej więcej 1/3 obszaru stanowiło dominium biskupie, posiadające początkowo sporą autonomię w ramach Państwa Zakonnego, a od pokoju toruńskiego w 1466 r., kończącego przegraną przez Krzyżaków wojnę trzynastoletnią z Polską, mające status księstwa biskupów warmińskich w obrębie Korony Królestwa Polskiego. Warmia to właśnie obszar tego historycznego księstwa kościelnego istniejącego do I rozbioru Polski w 1772 r. Warto wspomnieć, że najsłynniejszym biskupem warmińskim był „książę poetów polskich” Ignacy Krasicki, sprawujący tę funkcję w latach 1767-1795, a większą część życia związał z Warmią i jej najważniejszymi miastami – Lidzbarkiem, Olsztynem i Fromborkiem (wszystkie odwiedzimy podczas wycieczki) – Mikołaj Kopernik.
Jeśli zgłosi się wystarczająca ilość osób i wycieczka dojdzie do skutku, to w kolejnych latach – o ile zdrowie, COVID i „Polski Ład” pozwolą – będziemy kontynuować zwiedzanie kolejnych krain historyczno-geograficznych w Polsce w podobnej formie.

W programie wycieczki:

Piątek - przejazd na Warmię i:
*Wizyta w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce, wsi leżącej co prawda już na terenie Mazur, ale tuż przy granicy z Warmią. Znajduje się tutaj bazylika z XVII-XVIII w., perła architektury barokowej, z obrazem Matki Bożej Świętolipskiej w ołtarzu głównym, będącym kopią wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie.
*Spacer po Reszelu, uroczym niewielkim miasteczku, będącym wschodnią „bramą Warmii”, ze świetnie zachowanym średniowiecznym układem ulic i placów oraz XIV-wiecznym, gotyckim zamkiem biskupów warmińskich górującym ponad tzw. Zieloną Doliną – wąwozem rzeki Sajny, urokliwym naturalnym parkiem miejskim.

Sobota - objazd po Warmii:
*Zwiedzanie zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim i spacer po mieście. Lidzbark to historyczna stolica Warmii i w przeszłości jej największe miasto zwane „Perłą Warmii”. Tutejszy zamek należy do najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce, uchodzi także za najlepiej zachowaną warownię na obszarze dawnego Państwa Krzyżackiego. Obecnie stanowi filię Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Oprócz zwiedzania zamku, przespacerujemy się też po lidzbarskiej starówce, oglądając m.in. kolegiatę św. Piotra i Pawła, dawny kościół ewangelicki (obecnie cerkiew prawosławna) i zachowane fragmenty murów obronnych.
*Zwiedzanie zespołu katedralnego we Fromborku, wznoszącego się nad Zalewem Wiślanym, z gotycką bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja, w której w 1543 r. pochowany został Mikołaj Kopernik.
*Spacer po Wąwozie Wałszy, urokliwym zakątku nieopodal miasteczka Pieniężno, objętym ochroną rezerwatową. Rezerwat obejmuje zachowany w stanie naturalnym przełomowy fragment doliny rzeki Wałszy głęboko wrzynającej się w morenowe wzgórza, osiągające tu wysokość 127 m n.p.m., co nadaje Wałszy na tym odcinku charakter rzeki górskiej.

Niedziela
*Zwiedzanie Olsztyna, stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. W trakcie zwiedzania obejrzymy ekspozycję Muzeum Warmii i Mazur w XIV-wiecznym zamku kapituły warmińskiej oraz starówkę z konkatedrą św. Jakuba, starym ratuszem i fragmentami murów obronnych z Bramą Wysoką (wszystkie obiekty pochodzące z tych samych czasów, co zamek). Jako że na trasie całej naszej wycieczki co rusz będziemy napotykać na ślady Mikołaja Kopernika, nie zabraknie także wizyty na seansie w Olsztyńskim Planetarium Astronomicznym.
*Przystanek w Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie, głównym sanktuarium na Warmii, znajdującym się we wsi, będącej w 1877 r. miejscem Objawień Matki Bożej dwóm kilkunastoletnim dziewczynkom (są to jedyne objawienia maryjne w Polsce oficjalnie uznane przez kościół katolicki)
oraz powrót.

Uwaga! Ze względu na sytuację epidemiczną i zmiany w udostępnianiu obiektów biletowanych możliwe są niewielkie modyfikacje programu wycieczki.

Cena:
850 zł (cena normalna) / 830 zł (cena ulgowa dla emerytów, rencistów, młodzieży szkolnej)
Cena obejmuje: przejazd autokarem, ewentualne opłaty parkingowe, dwa noclegi w pokojach dwu- lub trzyosobowych z łazienkami wraz z obiadokolacjami i śniadaniami w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym "Relaks" w Olsztynie, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wraz z obsługą przewodników lokalnych (Muzeum Warmii i Mazur – Zamek w Olsztynie, Muzeum Warmii i Mazur – Zamek w Lidzbarku Warmińskim, Planetarium w Olsztynie – seans fulldome, Katedra we Fromborku oraz Zamek w Reszelu), obsługę przewodnika terenowego po województwie warmińsko-mazurskim podczas zwiedzania Olsztyna, obsługę pilota podczas całej wycieczki, ubezpieczenie NNW, obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej nocą z czwartku na piątek 2/3 czerwca 2022 r. o godz. 1.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej nocą z niedzieli na poniedziałek 5/6 czerwca 2022 r. ok. godz. 2.00.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 22 osób.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-13.45 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Cena wycieczki wygląda, jak wygląda, jednak proszę wziąć pod uwagę, że mamy w planie pokonanie niemal 1600 km; dla porównania – trasa przejazdu podczas zeszłorocznej trzydniowej wycieczki w Karkonosze to ok. 900 km.
Ze względu na obecną sytuację epidemiczną konkretne miejsce noclegu zostanie ustalone w późniejszym terminie, dopiero wówczas, gdy na wycieczkę zapisze się wymagana minimalna liczba osób, co będzie się wiązało z koniecznością wpłacenia zadatku za nocleg. Dlatego osoby zainteresowane wyjazdem bardzo proszę o jak najszybsze deklaracje chęci wzięcia udziału w wycieczce – najpóźniej do 31 marca 2022 r. Jeśli do tego dnia nie zgłoszą się co najmniej 22 osoby, wycieczka zostanie odwołana. Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .

Uwaga! Realizacja wycieczki uzależniona jest od aktualnie obowiązujących obostrzeń epidemicznych.

fot. Dawid Galus (Wikipedia), Archetyp (Wikipedia), Łukasz Niemiec (Wikipedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526