logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka piesza
WIELKI KRYWAŃ (1709 m) w Małej Fatrze (Słowacja)

Firma EMELTUR oraz Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale „Ziemi Babiogórskiej” PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na pieszą wycieczkę górską na WIELKI KRYWAŃ (1709 m) w Małej Fatrze na Słowacji.

Wycieczka odbędzie się w niedzielę 9 sierpnia 2020 r. i będzie prowadzić na trasie:

Terchová Vrátna (750 m) – Chata na Groniu (970 m) – Południowy Groń (1445 m) – Steny (1572 m) – Hromove (1636 m) – Chleb (1647 m) – Przełęcz Snilowska (1524 m) – Wielki Krywań (1709 m) – Przełęcz Snilowska (1524 m) – Terchová Vrátna (750 m).

Głównym celem wycieczki jest Wielki Krywań, najwyższy punkt jednego z najpiękniejszych pasm górskich na Słowacji – Malej Fatry (nie mylić ze sławnym tatrzańskim Krywaniem!). Z tego pięknego, charakterystycznego szczytu o kształcie regularnej piramidy rozciąga się wspaniała panorama na wszystkie strony świata. Sam wierzchołek jest skalisto-trawiasty, ale wędrując na niego, będziemy podążać przez wszystkie występujące w Małej Fatrze piętra roślinności: regiel dolny, regiel górny, piętro kosodrzewiny i piętro halne.
Po drodze czeka nas szereg innych atrakcji. Wycieczkę rozpoczniemy we Vrátnej, zimą jednym z największych słowackich ośrodkow narciarskich, gdzie obejrzymy symboliczny Cmentarz Ofiar Gór w Małej Fatrze. Warto dodać, że Vrátna jest częścią wsi Terchová, w której urodził się najsyłnniejszy ze zbójników – Juraj Janosik.
Następnie, podchodząc w stronę głównego grzbietu Małej Fatry, będzieli mieli okazję odpocząć w schronisku turystycznym Chata na Groniu (słow. Chata na Grúni). Po osiągnięciu grzbietu na Południowym Groniu czeka nas wspaniała, grzbietowa wędrówka granią przez Steny, Hromove i Chleb w scenerii przypominającej Tatry Zachodnie. O ile dopisze pogoda, widoki zachwycą nawet najbardziej nieczułego na uroki krajobrazów piechura :)
Trasa nie należy do najdłuższych, jednak wymaga pokonania sporej różnicy wysokości. Dlatego jeśli ktoś będzie chcial ją skrócić – istnieje taka możliwość, ponieważ spod położonej w pobliżu szczytu Wielkiego Krywania Przełęczy Snilowskiej można zjechac koleją gondolową prosto do Vrátnej.

Długość trasy pieszej: 15 km. Przewidywany czas przejścia (z postojami): ok. 8 godzin.

Cena:
160 zł
Cena obejmuje: przejazd wynajętym busem, obsługę pilota, ubezpieczenie NNW i KL.
Wycieczka odbędzie się po zgłoszeniu minimum 8 osób.
Podczas przejazdu busem obowiązuje zakrycie ust i nosa.

Wyjazd:
sprzed dworca kolejowego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 9 sierpnia 2020 r. o godz. 5.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 19.30.

Zapisy i szczegółowe informacje na temat wycieczki:

tel. 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz) lub mail: poczta@emeltur.pl - do 6 sierpnia 2020 r. (czwartek).

fot. Jerzy Opioła (Wikimedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526