logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Piesza wycieczka górska
BABIA GÓRA (1725 m) i MAŁA BABIA GÓRA (1517 m) w Beskidach Orawskich (SŁOWACJA)

Firma EMELTUR oraz Oddział „Ziemi Babiogórskiej” PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na pieszą wycieczkę górską na BABIĄ GÓRĘ (1725 m) i MAŁĄ BABIĄ GÓRĘ (1517 m) w Beskidach Orawskich na Słowacji.

Wycieczka odbędzie się w niedzielę 8 września 2024 r. i będzie prowadzić na trasie:

Orawska Polhora Slana Voda (ok. 745 m) – Babia Góra (1725 m) – przełęcz Brona (1408 m) – Mała Babia Góra (1517 m) – Orawska Polhora Slana Voda (ok. 745 m).

W trakcie cyklu wycieczek po najwyższych szczytach dziesięciu najwyższych pasm górskich na Słowacji (poza Tatrami - bo Gerlach jest jednak poza naszym zasięgiem ;-) ), nadszedł czas na skądinąd znaną chyba nam wszystkim Babią Górę (1725 m). W powszechnie obowiązującym podziale Beskidów po polskiej stronie jest ona znana jako najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, wg nomenklatury i podziałów słowackich Babia jest główną kulminacją Beskidów Orawskich (warto zauważyć, że ostatnio wprowadzono i po polskiej stronie nową nazwę - Beskid Żywiecko-Orawski, jednak jako konserwatysta w tych kwestiach pozwolę sobie jej nie używać).

Wycieczka będzie bardzo atrakcyjna, bo choć jej głównym celem jest punkt, w którym był chyba każdy, kto po górach u nas chodzi, to tym razem powędrujemy szlakami, którymi z całą pewnością wielu z Was nigdy nie szło. Cała wycieczka będzie przebiegać po terytorium Słowacji (na odcinku grzbietowym - granicą słowacko-polską) i będzie miała formę pętli, której początkiem i końcem zarazem będzie należąca do wsi Orawska Polhora Slana Voda, miejsce dawnego uzdrowiska z przełomu XIX i XX w. Idąc ze Slanej Vody zdobędziemy najpierw główny wierzchołek masywu Babiej GóryDiablak (1725 m), następnie przejdziemy grzbietem przez przełęcz Bronę (1408 m) na Małą Babią Górę (Cyl; 1517 m), z którego zejdziemy z powrotem do doliny potoku Vonžovec i Slanej Vody. W ten sposób jednego dnia wejdziemy na obie główne kulminacje masywu „Królowej Beskidów” i poznamy oba słowackie szlaki na nią wiodące, mijając tak ciekawe krajoznawczo miejsca, jak „Gajówka Hviezdoslava”, miejsce związane z osobą najwybitniejszego poety słowackiego – Pavla Országha o pseudonimie „Hviezdoslav” (1849-1921) oraz torfowisko w Slanej Vodzie.

Ze względu na duże przewyższenia (łącznie ok. 1100 m podejść i zejść) oraz sporą długość trasy, jest ona przeznaczona dla turystów o niezłej kondycji, choć pozbawiona trudności technicznych (o ile oczywiście dopisze pogoda).

Długość trasy pieszej: ok. 20 km. Przewidywany czas przejścia (z postojami): ok. 10 godzin.

Cena:
150 zł
Cena obejmuje: przejazd wynajętym busem, obsługę pilota, ubezpieczenie NNW i KL.
Wycieczka odbędzie się po zgłoszeniu minimum 8 osób.

Wyjazd:
sprzed dworca kolejowego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 8 września 2024 r. o godz. 6.30, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 19.30.

Zapisy i szczegółowe informacje na temat wycieczki:

tel. 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz) lub mail: poczta@emeltur.pl - do 5 września 2024 r. (czwartek).


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526