logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
BRNO (CZECHY)

Firma EMELTUR oraz Oddział "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową do Czech "Brno", która odbędzie się w niedzielę 23 kwietnia 2023 r.

W programie wycieczki:

*Zwiedzanie współczesnej stolicy Moraw, drugiego pod względem wielkości miasta Republiki Czeskiej – Brna.
Brno, zwane niegdyś, w związku z burzliwym rozwojem przemysłowym w XIX w., Morawskim Manchesterem, jest miastem z ładną, cenną pod względem zabytkowym starówką. W trakcie spaceru po mieście zobaczymy m.in.:
- twierdzę Szpilberk, która zdobyła ponurą sławę jako więzienie polityczne w czasach panowania Habsburgów; obejrzymy w niej ponure więzienne kazamaty, możliwe będzie także wyjście na widokową wieżę;
- kościół katedralny św. św. Piotra i Pawła, jedną z trzech najważniejszych gotyckich katedr w Czechach oraz chyba jedyny kościół na świecie, którego dzwony obwieszczają południe o godzinie... 11.00;
- dwa miejskie rynkiPlac Wolności i Targ Kapustny, z otaczającymi je zabytkowymi kamienicami;
- piękny, gotycki, XIII-wieczny kościół św. Jakuba oraz inne świątynie, w tym klasztor kapucynów, w którego kryptach miłośnicy mocnych wrażeń mogą obejrzeć zmumifikowane zwłoki mnichów i dawnej elity miejskiej;
- stary ratusz z XIII w., najcenniejszy świecki zabytek miasta.
Podjedziemy także pod stojącą w pewnym oddaleniu od ścisłego centrum willę Tugendhatów, zaprojektowaną przez Ludwiga Miesa van der Rohe w 1. poł. XX w. Ten niezwykły budynek jest jednym z najbardziej oryginalnych przykładów europejskiego modernizmu i jedynym obiektem w Brnie wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Niestety zerkniemy na nią tylko z zewnątrz, ponieważ jest to obiekt tak popularny wśród turystów z całego świata, że rezerwacji zwiedzania wnętrz należy dokonywać nawet i z półrocznym wyprzedzeniem, a zwiedzanie może odbywać się wyłącznie w małych grupach, o cenach nawet nie wspominając :)
Uwaga - aktualizacja. Niestety pod willę nie da się obecnie podjechać autokarem ze względu na przepustowość niewielkiej uliczki biegnącej obok niej (inna sprawa, że i tak od strony ulicy prezentuje się ona zupełnie niepozornie, wręcz jak parterowy barak). Można natomiast podejść do niej od strony ogrodu (przeciwnej). Można też wejść do ogrodu (opłata - 50 koron czeskich). Jeśli ktoś byłby tym naprawdę BARDZO zainteresowany, będzie taka możliwość podczas czasu wolnego po zwiedzaniu miasta, jednak zajmuje to ok. 15-20 min. szybkiego marszu z centrum (w jedną stronę).

Cena:
260 zł + bilety wstępu.
Cena obejmuje: przejazd autokarem, ewentualne opłaty parkingowe, obsługę pilota podczas całej wycieczki, ubezpieczenie NNW i KL.
Cena nie obejmuje cen biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Wynoszą one:
Kazamaty w twierdzy Szpilberk: 140 koron czeskich (bilety normalne), 85 koron czeskich (bilety ulgowe).
Wieża widokowa i kaplica królewska w twierdzy Szpilberk: 90 koron czeskich (bilety normalne), 55 koron czeskich (bilety ulgowe).
Krypty klasztoru kapucynów: 120 koron czeskich (bilety normalne), 70 koron czeskich (bilety ulgowe).
Uwaga! Podane ceny wstępów obowiązują na początku 2023 r. Do kwietnia mogą ulec zmianie.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 23 kwietnia 2023 r. o godz. 4.30, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 22.00.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 20 osób.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-14.00 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl.

fot. Norbert Aepli, Switzerland (Wikipedia), Björn Ehrlich (Wikipedia), Maxx (Wikipedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526