logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
NA ZIEMI CHRZANOWSKIEJ

Firma EMELTUR oraz Oddział "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową "Na Ziemi Chrzanowskiej", która odbędzie się w niedzielę 24 marca 2024 r.

W programie wycieczki:

*Spacer po Chrzanowie, rzadko odwiedzanym przez turystów mieście powiatowym o średniowiecznym rodowodzie położonym w zachodniej Małopolsce. Obejrzymy m.in. typowy dla średniowiecznych miast lokacyjnych kwadratowy rynek otoczony XIX-wiecznymi kamieniczkami, kościół parafialny św. Mikołaja oraz reprezentacyjną Aleję Henryka z gmachami użyteczności publicznej, łączącą centrum miasta z dworcem kolejowym.

*Zwiedzanie ekspozycji Muzeum w Chrzanowie, którego siedzibą jest stojący w chrzanowskim Parku Miejskim dawny lamus dworski z XVI w. Wizyta w muzeum przybliży nam historię miasta, pozostającego na przestrzeni stuleci prywatną własnością wielu znanych rodów – m. in. Ligęzów, Dembińskich, Stadnickich, Ossolińskich, księcia Alberta Kazimierza sasko-cieszyńskiego i arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga, wreszcie kupieckiej rodziny Loewenfeldów z Wrocławia. Elementem kolekcji muzealnej jest cenny zbiór judaików, ponieważ społeczność żydowska odegrała znaczną rolę w historii Chrzanowa (przed II wojną światową stanowiła ponad połowę jego mieszkańców).

*Zwiedzanie świetnie zachowanych ruin zamku Lipowiec nad Babicami i Wygiełzowem, którego charakterystyczną wieżę (udostępnioną dla turystów – piękny widok na Beskidy oraz okolice Oświęcima) oglądamy nieraz z okien autokarów podążając w trakcie naszych wycieczek z Zatora w stronę Górnego Śląska. Warownia ta, będąca własnością biskupów krakowskich, pełniła niegdyś rolę więzienia dla przekraczających prawo kanoniczne duchownych oraz propagatorów reformacji.

*Spacer po Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie, w którym zgromadzono ok. 25 budynków reprezentujących przykłady drewnianego budownictwa z obszaru Małopolski Zachodniej. W trakcie zwiedzania obejrzymy też XVII-wieczny kościół drewniany przeniesiony tu z Ryczowa oraz zrekonstruowany, XVIII-wieczny drewniany dwór Adama Jordana z Drogini koło Myślenic.

Uwaga! Nasz pobyt w skansenie być może zakończy ognisko lub grill, jednak to jest uzależnione od liczby zgłoszonych osób. Zdaję sobie sprawę, że zgodnie z zasadą „Cudze chwalicie, swego nie znacie” jest to wycieczka dość „niszowa” i nie spodziewam się tłumu chętnych, dlatego też odbędzie się ona już wówczas, gdy zgłosi się tylko 15 osób. Ale ta piętnastka to minimum, natomiast o ognisko/grill spróbuję się wystarać jeśli będzie tych osób co najmniej 20.
Ze względu na fakt, iż Muzeum w Chrzanowie zostanie udostępnione specjalnie dla naszej grupy, co wiąże się z różnymi kwestiami organizacyjnymi pracy placówki, bardzo proszę o deklaracje chęci udziału w wycieczce do 19 lutego 2024 r. (poniedziałek).

Cena:
215 zł (cena normalna) / 200 zł (cena ulgowa dla emerytów, rencistów, nauczycieli, dzieci i młodzieży)
Cena obejmuje: przejazd autokarem, ewentualne opłaty parkingowe, obsługę przewodnika terenowego po województwie małopolskim podczas całej wycieczki, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Muzeum w Chrzanowie, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie – ruiny zamku Lipowiec, Nadwiślański Park Etnograficzny, dwór z Drogini), ewentualna organizacja ogniska/grilla, ubezpieczenie NNW.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miasta Sucha Beskidzka w niedzielę 24 marca 2024 r. o godz. 8.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 19.00.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-14.00 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .

fot. Obbie (Wikipedia), Borcejn (Wikipedia), Dariusz Biegacz(Wikipedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526