logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka piesza górska
DOLINA JURANIOWA i BOBROWIECKA PRZEŁĘCZ (1356 m) w Tatrach (Słowacja)

Zapraszam na pieszą wycieczkę górską do DOLINY JURANIOWEJ i na BOBROWIECKĄ PRZEŁĘCZ (1356 m) w Tatrach Słowackich.

Wycieczka odbędzie się w niedzielę 11 sierpnia 2024 r. i będzie prowadzić na trasie:

Orawice (ok. 790 m) – Dolina Juraniowa – Dolina Bobrowiecka – Bobrowiecka Przełęcz (1356 m) – Dolina Chochołowska – Siwa Polana (ok. 910 m).

Uwaga! Wycieczka nie jest organizowana przez firmę EMELTUR i Oddział „Ziemi Babiogórskiej” PTTK w Suchej Beskidzkiej. Jest to wycieczka grupy prywatnych osób, dlatego każdy we własnym zakresie płaci za transport i ewentualne ubezpieczenie.

Dolina Juraniowa to piękny, a mało znany wśród polskich turystów zakątek położony w reglowej części słowackich Tatr Zachodnich. Jej najciekawszą częścią jest kilometrowy, dolomitowy wąwóz skalny zwany Juraniową Cieśniawą, przez który biegnie szlak, poprowadzony licznymi mostkami i wąską, przytuloną do skalnych ścian, ścieżką, gdzieniegdzie zabezpieczoną poręczami i łańcuchami.
Pokonawszy Juraniową Cieśniawę, przejdziemy do dużej Doliny Bobrowieckiej (największa wapienna dolina w Tatrach), którą będziemy wędrować aż na zamykającą ją od południowego wschodu przełęcz.

Bobrowiecka Przełęcz (1356 m) jest położona na granicy polsko-słowackiej oraz na Europejskim Dziale Wód między zlewiskami Mórz: Bałtyckiego i Czarnego, oddzielając od siebie dwa szczyty: Jamborowy Wierch (1565 m) w masywie Bobrowca (1665 m) oraz popularny wśród polskich turystów Grześ (1653 m). Była od wieków wygodnym przejściem z Podhala w orawską część Tatr, wykorzystywanym m.in. przez kłusowników.
Z Przełęczy Bobrowieckiej zejdziemy na polską stronę Tatr, gdzie będziemy mieli możliwość odpoczynku w schronisku turystycznym PTTK na Polanie Chochołowskiej, a następnie Doliną Chochołowską przejdziemy na Siwą Polanę u jej wylotu, gdzie wycieczka się zakończy.

Trasa wycieczki jest dość długa, lecz bardzo urozmaicona i niezbyt wymagająca, choć o charakterze nieco bardziej „pienińskim” niż stricte „tatrzańskim” (dużo skał wapiennych i lasów, niewiele panoram wysokogórskich).

Długość trasy pieszej: 19 km. Przewidywany czas przejścia (z postojami): ok. 9,5 godziny.

Orientacyjna cena wynajmu busa na przejazd do Orawic wynosi:
ok. 800 zł. Zostanie ona podzielona pomiędzy uczestników wycieczki, dlatego cena jednostkowa jest ściśle uzależniona od ilości osób, które wezmą udział w wyjeździe. Do tego należy doliczyć cenę przejazdu busem kursowym z Siwej Polany do Zakopanego, a następnie pociągiem z Zakopanego do Suchej Beskidzkiej (łącznie ok. 35 zł od osoby). W przypadku dużego zainteresowania wycieczką możliwy jest transport wynajętym busem w obie strony – od tego będzie także uzależniona ostateczna cena wyjazdu.

Wyjazd:
sprzed dworca kolejowego w Suchej Beskidzkiej w niedzielę 11 sierpnia 2024 r. o godz. 6.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 22.00.
Szczegółowe informacje na temat wycieczki:

tel. 609 036 054 (Marcin Leśniakiewicz)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526