logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
CIEKAWOSTKI NOWEJ HUTY

Firma EMELTUR oraz Oddział "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową "Ciekawostki Nowej Huty", która odbędzie się w niedzielę 18 lutego 2024 r.

W programie wycieczki:

*Wizyta w średniowiecznym opactwie cystersów w Mogile (dawnej wsi, obecnie w granicach Nowej Huty). Opactwo, także wpisane kilka lat temu na listę Pomników Historii, jest kompleksem o szczególnych wartościach dla kultury polskiej. Podczas pobytu w Mogile obejrzymy XIII-wieczny kościół klasztorny (Sanktuarium Krzyża Świętego), a także pobliski XV-wieczny drewniany kościół św. Bartłomieja.

*Zwiedzanie krakowskiej dzielnicy Nowa Huta.
Zbudowana praktycznie od podstaw Nowa Huta, dzielnica, która początkowo, w dobie PRL, miała stanowić konkurencję dla starego, konserwatywnego i – jak wówczas głoszono - „zacofanego” Krakowa, obecnie coraz częściej staje się jego nową turystyczną atrakcją. W 2023 r. zespół architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy został wpisany na listę Pomników Historii jako cenne i najlepiej zachowane założenie urbanistyczne i architektoniczne epoki socrealizmu nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowej.

Zwiedzanie Nowej Huty odbędzie się w szczególnej formie. Z autokaru przesiądziemy się do kilku samochodów z epoki PRL, którymi przejedziemy ulicami dzielnicy, oglądając jej najciekawsze obiekty (m. in. Plac Centralny, Aleja Róż, kościół Matki Bożej Królowej Polski „Arka Pana”). Zwiedzimy także – w miarę aktualnej dostępności - wnętrza budynków zarządu dawnej Huty im. Lenina, jej budynki administracyjne oraz podziemny schron dowodzenia.
Wycieczka zostanie zakończona w jednej z dawnych nowohuckich restauracji symbolicznym posiłkiem (kompot, pierogi ruskie).

Cena:
290 zł
Cena obejmuje: przejazd autokarem, opiekę pilota, wynajem samochodów „z epoki”, obsługę przewodników terenowych po Nowej Hucie, wstępy do zwiedzanych obiektów, posiłek, ubezpieczenie NNW.

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miasta Sucha Beskidzka w niedzielę 18 lutego 2024 r. o godz. 8.00, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 18.00.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 20 osób. Ze względu na konieczność rezerwacji pojazdów, bardzo proszę o zapisy do 15 stycznia 2024 r. (poniedziałek).

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-14.00 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl .

fot. Zygmunt Put (Wikipedia), https://fundacjanh.org


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526