logo.tif
mojewycieczki.pngstronastartowa.pngomnie.pngkontakt.pngoferta.png
listaunesco.png

parkinarodowe.png

pomnikihistorii.png

wycieczkigorskie.png

malopolska.png

linki.png

logopttk.jpg

Wycieczka autokarowa
OSTRAWA (CZECHY)

Firma EMELTUR oraz Oddział "Ziemi Babiogórskiej" PTTK w Suchej Beskidzkiej zapraszają na wycieczkę autokarową do Czech "Ostrawa", która odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia 2024 r.

W programie wycieczki:

*Zwiedzanie położonego na styku Śląska i Moraw, trzeciego pod względem wielkości miasta Republiki Czeskiej – Ostrawy.
Ostrawa, kojarzona głównie z górnictwem węgla kamiennego – do lat 90. XX w. stanowiła główny ośrodek Ostrawsko-Karwińskiego Zagłębia Węglowego – w ostatnich latach mocno stawia na rozwój turystyki, a ciekawych miejsc w niej nie brakuje, zarówno tych związanych z historią przemysłu, jak i historycznych zabytków architektury.
W trakcie spaceru po mieście zobaczymy m.in.:
- rynek z typową dla ziem czeskich kolumną morową, otoczony kamieniczkami z XIX i początku XX w. z wyróżniającym się wśród nich starym ratuszem;
- nowy ratusz z 1930 r., modernistyczny gmach z 85-metrową wieżą, na którą wyjedziemy windą, by obejrzeć wspaniały widok na bliższe i dalsze okolice;
- neorenesansową katedrę Boskiego Zbawiciela z 1889 r.

*Zwiedzanie Zamku Śląskoostrawskiego, pozostającego w XIII-XIV w. rezydencją książąt cieszyńskich, a następnie siedzibą różnych rodów szlacheckich, położonego nad rzeką Ostrawicą, którą biegnie historyczna granica pomiędzy Śląskiem Cieszyńskim a Morawami.

*Wizyta w poprzemysłowym kompleksie Dolne Witkowice w Ostrawie i zwiedzanie obiektów dawnej XIX-wiecznej huty żelaza, niegdyś jednego z największych zakładów przemysłowych na ziemiach czeskich. Cały kompleks, na który składały się: koksownia, wielkie piece i kopalnia Hlubina, stanowiły unikatowy w skali Europy zespół przemysłowy, gdzie w jednym miejscu skupiony był cały skomplikowany proces technologiczny. Realizowano tutaj wszystkie procesy - od wydobycia węgla, przez jego flotację i produkcję koksu, aż do wytworzenia surówki. Obecnie jest to zrewitalizowany obszar, m.in. z halą koncertową „Gong” oraz wieżą widokową „Bolt Tower”.

Cena:
315 zł (cena normalna) / 300 zł (cena ulgowa dla osób powyżej 65 roku życia, dzieci, młodzieży i studentów do 26 roku życia).
Cena obejmuje: przejazd autokarem, ewentualne opłaty parkingowe, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wraz z obsługą przewodników lokalnych (wieża widokowa nowego ratusza, Zamek Śląskoostrawski, kompleks Dolne Witkowice), obsługę przewodnika miejskiego po Ostrawie podczas zwiedzania miasta, obsługę pilota podczas całej wycieczki, ubezpieczenie NNW i KL.
Uwaga! Zwracam uwagę, że w przeciwieństwie do poprzednich wycieczek do Czech i Słowacji, w przypadku wyjazdu do Ostrawy wszystkie bilety wstępu są wliczone w cenę imprezy (nie będę zbierał niczego w autokarze ;-) ).

Wyjazd
z parkingu obok budynku Urzędu Miasta Sucha Beskidzka w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 6.30, planowany powrót do Suchej Beskidzkiej ok. godz. 21.00.

Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 20 osób.

Zapisy:
PTTK Oddział "Ziemi Babiogórskiej", Sucha Beskidzka ul. Mickiewicza 38, tel. 33 874 36 70 pon.-pt. godz. 9.00-14.00 lub pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz).

Szczegółowe informacje na temat wycieczki można uzyskać pod nr telefonu 609036054 (Marcin Leśniakiewicz) lub drogą mailową: poczta@emeltur.pl.

fot. Khrabustovskyi (Wikipedia), Pudelek (Wikipedia), Palickap (Wikipedia)


Tel. 609 036 054 E-mail: poczta@emeltur.pl GG: 50331526